open
Про систему
  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Зміст
Чинна

СЛУЖБА ЗОВНІШНЬОЇ РОЗВІДКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

30.10.2023  № 2557-ВС


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 листопада 2023 р.
за № 2061/41117

Про затвердження Інструкції про застосування окремих норм Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України

{Із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби зовнішньої розвідки
№ 240 від 12.04.2024}

Відповідно до Законів України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про розвідку», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Указу Президента України від 30 грудня 2021 року № 690 «Про Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України» НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Інструкцію про застосування окремих норм Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України, що додається.

2. Визнати такими, що втратили чинність:

наказ Служби зовнішньої розвідки України від 28 березня 2012 року № 75 «Про затвердження Інструкції про застосування окремих норм Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 квітня 2012 року за № 592/20905;

пункт 2 Змін до деяких нормативно-правових актів Служби зовнішньої розвідки України, затверджених наказом Служби зовнішньої розвідки України від 30 липня 2012 року № 200, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 16 серпня 2012 року за № 1384/21696;

наказ Служби зовнішньої розвідки України від 27 березня 2014 року № 75 «Про затвердження Змін до Інструкції про застосування окремих норм Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 10 квітня 2014 року за № 401/25178;

наказ Служби зовнішньої розвідки України від 22 грудня 2014 року № 417 «Про затвердження Змін до Інструкції про застосування окремих норм Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 30 грудня 2014 року за № 1660/26437;

наказ Служби зовнішньої розвідки України від 03 березня 2017 року № 77 «Про затвердження Змін до Інструкції про застосування окремих норм Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 28 березня 2017 року за № 409/30277;

наказ Служби зовнішньої розвідки України від 06 червня 2017 року № 175 «Про затвердження Змін до Інструкції про застосування окремих норм Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 30 червня 2017 року за № 811/30679;

наказ Служби зовнішньої розвідки України від 14 лютого 2019 року № 69 «Про затвердження Змін до Інструкції про застосування окремих норм Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 28 лютого 2019 року за № 214/33185.

3. Юридичному управлінню та Управлінню кадрів Служби зовнішньої розвідки України забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.

4. З цим наказом ознайомити заступників Голови Служби, керівників структурних підрозділів, а також інших співробітників Служби зовнішньої розвідки України в частині, що стосується.

5. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.

Голова Служби

О. Литвиненко


ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ Служби зовнішньої
розвідки України
30 жовтня 2023 року № 2557-ВС


Зареєстровано в Міністерстві
юстиції України
29 листопада 2023 р.
за № 2061/41117

ІНСТРУКЦІЯ
про застосування окремих норм Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України

I. Загальні положення

1. Ця Інструкція визначає порядок застосування в Службі зовнішньої розвідки України (далі - СЗРУ) окремих норм Положення про проходження військової служби військовослужбовцями Служби зовнішньої розвідки України, затвердженого Указом Президента України від 30 грудня 2021 року № 690 (далі - Положення).

2. Застосування вимог Положення до військовослужбовців здійснюється рішеннями керівників (начальників), яким надано таке право Положенням і наказами Голови СЗРУ. Ці рішення оформляються наказами по особовому складу, проєкти яких у порядку, визначеному Головою СЗРУ, готують підрозділи з питань управління персоналом у складі структурних підрозділів (далі - підрозділи персоналу) та підрозділи Управління кадрів (за функціональністю).

Накази готуються після отримання відповідних документів (у тому числі обхідних аркушів), підписуються керівниками (начальниками), яким Головою СЗРУ надано таке право, та оголошуються військовослужбовцям їхніми прямими начальниками від начальника управління (структурного підрозділу) й вище, а військовослужбовцям, підпорядкованим начальникам 7 та 8 служб 2 управління 2 департаменту,- начальниками цих служб.

У разі відсутності керівників (начальників) рішення з питань проходження військової служби військовослужбовцями СЗРУ приймають особи, на яких наказами по особовому складу покладено або посадовими обов’язками (посадовими інструкціями) яких визначено тимчасове виконання обов’язків за цими посадами.

3. На військовослужбовців, які подаються до призначення на посади (крім призначення на рівнозначні посади без зміни профілю службової діяльності), присвоєння чергового військового звання в порядку заохочення або звільнення з військової служби, в підрозділах оформляються подання до призначення на посаду (додаток 1 до цієї Інструкції), подання до присвоєння чергового військового звання (додаток 2 до цієї Інструкції), подання до звільнення з військової служби (додаток 3 до цієї Інструкції).

Подання оформлюються на аркушах формату А4 з двох сторін, підписуються відповідним керівником (начальником) та подаються в порядку підпорядкованості керівнику (начальнику), якому надано право приймати остаточне рішення за поданням. Гриф обмеження доступу визначається залежно від змісту подання.

Подання на військовослужбовців, які займають посади керівників (начальників) структурних підрозділів або подаються до призначення на ці посади, оформляються Управлінням кадрів (далі - УК), які підписує Голова СЗРУ. Подання до присвоєння чергового військового звання на військовозобов’язаних СЗРУ оформляються підрозділом, на який покладено ведення військового обліку військовозобов’язаних СЗРУ, та подаються керівнику (начальнику), якому надано право приймати остаточне рішення за поданням.

У разі прийняття рішення у встановленому Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, затвердженим Законом України від 24 березня 1999 року № 551-XIV (далі - Дисциплінарний статут Збройних Сил України) порядку про накладення на військовослужбовця дисциплінарного стягнення у вигляді пониження у військовому званні та у випадках, визначених в пункті 18 розділу IV цієї Інструкції, підготовка відповідного подання не здійснюється.

Подання, рішення за якими приймають Голова СЗРУ або заступники Голови СЗРУ відповідно до розподілу службових обов’язків (далі - керівництво СЗРУ), підписуються керівниками (начальниками) структурних підрозділів, визначених організаційною структурою СЗРУ, що затверджується Президентом України (далі - структурні підрозділи), та подаються через УК для прийняття рішення керівництвом СЗРУ.

Подання, рішення за якими приймають інші керівники (начальники), яким надано таке право, підписуються прямими начальниками від керівника самостійного відділення, групи, сектору, їм рівними і вище та подаються через підрозділи персоналу для прийняття рішення цими керівниками (начальниками).

Подання до призначення військовослужбовців на керівні посади від начальника відділу і вище перед погодженням із заступником Голови СЗРУ відповідно до розподілу службових обов’язків підлягають погодженню з підрозділом власної безпеки СЗРУ.

Інші безпосередні та прямі начальники, яким не надано право підпису подання зі зазначених питань, порушують клопотання про це рапортом, поданим в порядку підпорядкованості.

Призначення військовослужбовців на посади до підрозділу власної безпеки СЗРУ здійснюється за поданням його керівника (начальника) без погодження з керівниками (начальниками) структурних підрозділів, де вони проходять військову службу.

4. Призначення військовослужбовців на посади помічників керівників (начальників) підрозділів по роботі з особовим складом та на посади керівників (начальників) підрозділів персоналу в структурних підрозділах здійснюється після погодження цих кандидатур з УК.

Призначення військовослужбовців на посади керівників (начальників) режимно-секретного органу СЗРУ, їхніх заступників та звільнення з цих посад здійснюється з урахуванням законодавства про охорону державної таємниці.

Призначення військовослужбовців на посади керівників (начальників) фінансових підрозділів у структурних підрозділах здійснюється після погодження цих кандидатур із Фінансово-економічним управлінням СЗРУ.

Призначення військовослужбовця на посаду керівника центрального органу спеціального зв’язку СЗРУ здійснюється після погодження його кандидатури з Адміністрацією Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України в порядку, встановленому законодавством. Призначення військовослужбовців на посади до органів спеціального зв’язку та служби криптографічного захисту структурних підрозділів здійснюється після погодження цих кандидатур із Управлінням спеціального зв’язку СЗРУ.

Звільнення військовослужбовця з посади керівника (начальника) уповноваженого підрозділу (уповноваженої особи) з питань запобігання та виявлення корупції СЗРУ здійснюється з урахуванням законодавства про запобігання корупції.

5. Призначення на рівнозначні посади без зміни профілю службової діяльності в межах структурного підрозділу (крім керівних посад від начальника відділу і вище) здійснюється на підставі рапортів керівників (начальників) цих структурних підрозділів, погоджених керівництвом СЗРУ, що подаються до УК для підготовки проєктів наказів по особовому складу.

Рапорти щодо переміщення на рівнозначні посади військовослужбовців, підпорядкованих начальникам 7 та 8 служб 2 управління 2 департаменту, підписані прямими начальниками від керівника самостійного відділення, групи, сектору, їм рівними і вище та погоджені начальниками 7 та 8 служб 2 управління 2 департаменту, подаються до підрозділів персоналу для підготовки проєктів наказів по особовому складу.

6. Переведення військовослужбовців СЗРУ за їхньою згодою до Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань із виключенням зі списків особового складу СЗРУ здійснюється наказами керівників (начальників), зазначених у пункті 1 розділу VII цієї Інструкції, за наявності письмових клопотань відповідних військових формувань.

Згода військовослужбовця щодо переведення до Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань оформляється рапортом, поданим ним в порядку підпорядкованості керівникам (начальникам), зазначеним у пункті 1 розділу VII цієї Інструкції, яким надано право звільнення відповідних категорій військовослужбовців із військової служби. Перед поданням безпосередній (прямий) начальник такого військовослужбовця погоджує рапорт із керівниками (начальниками) структурних підрозділів, у підпорядкуванні яких вони проходять військову службу, та керівництвом СЗРУ.

7. Безпосередні та прямі начальники зобов’язані своєчасно подавати до звільнення з військової служби підпорядкованих їм військовослужбовців, які досягли граничного віку перебування на військовій службі (пункт 5 Положення), в порядку, передбаченому розділом VII цієї Інструкції.

Питання залишення військовослужбовців на військовій службі понад граничний вік розглядається один раз на рік.

УК щорічно складає списки військовослужбовців, які досягли та наступного року досягають граничного віку перебування на військовій службі, (додаток 4 до цієї Інструкції). До списків включаються військовослужбовці, у яких наступного року спливає строк, на який вони у встановленому порядку були залишені на військовій службі понад граничний вік, а також які наступного року досягають граничного віку перебування на військовій службі.

Списки складаються окремо по кожному структурному підрозділу співробітником підрозділу УК, що здійснює організацію та ведення обліку кадрів, підписуються його начальником та до 10 серпня передаються для опрацювання до підрозділу УК, що здійснює кадрове забезпечення. Після опрацювання списків начальник підрозділу УК, що здійснює кадрове забезпечення, підписує їх та до 20 серпня доповідає начальнику УК.

Списки до 01 вересня поточного року надсилаються керівникам (начальникам) структурних підрозділів, які доводять відповідну інформацію до зазначених у списках військовослужбовців, їхніх безпосередніх начальників, які з’ясовують бажання військовослужбовців щодо подальшого проходження військової служби.

Військовослужбовці, які мають високу професійну підготовку, досвід практичної роботи на займаній посаді, визнані військово-лікарською комісією (далі - ВЛК) придатними за станом здоров’я для проходження військової служби та виявили бажання бути залишеними на військовій службі понад граничний вік у межах строків, визначених пунктом 7 Положення, до 10 вересня поточного року подають про це рапорти в порядку підпорядкованості. Подані рапорти після розгляду керівниками (начальниками) структурних підрозділів із їхніми пропозиціями (клопотаннями), внесеними до списків, до 01 жовтня поточного року повертаються до УК разом зі списками.

На підставі отриманих рапортів зазначені військовослужбовці у встановленому порядку направляються та до 20 листопада поточного року проходять медичний огляд ВЛК із метою визначення ступеня придатності до військової служби.

Після отримання довідки (свідоцтва про хворобу) ВЛК із висновком (постановою) про результати проходження медичного огляду співробітник УК протягом п’яти робочих днів від дня її отримання повідомляє результати проходження медичного огляду керівнику (начальнику) структурного підрозділу, в підпорядкуванні якого військовослужбовець проходить військову службу, про що робить відмітку на звороті довідки (свідоцтва про хворобу) ВЛК із зазначенням керівника (начальника), якому повідомлено, дати повідомлення та долучає довідку (свідоцтво про хворобу) ВЛК до рапорту військовослужбовця.

Військовослужбовці, визнані ВЛК придатними за станом здоров’я для проходження військової служби, стосовно яких подані пропозиції (клопотання) щодо залишення на військовій службі понад граничний вік, включаються до списків військовослужбовців для залишення на військовій службі понад граничний вік, (додаток 5 до цієї Інструкції), які УК складає в грудні поточного року та доповідає керівництву СЗРУ.

Списки затверджують начальники, яким надано право приймати рішення про залишення військовослужбовців на службі (пункт 7 Положення).

Рішення про залишення військовослужбовців на військовій службі понад граничний вік оформлюються відповідними наказами по особовому складу із зазначенням строку, на який вони залишені. Стосовно військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом, строк проходження військової служби продовжується на строк залишення їх на військовій службі та вносяться зміни до контракту або укладається новий контракт. Накази оголошують особисто військовослужбовцям їхні безпосередні (прямі) начальники. В особових справах цих військовослужбовців зазначається, чиїм рішенням і на який строк вони залишені на військовій службі понад граничний вік та строк проходження військової служби за новим контрактом.

Військовослужбовці, стосовно яких не прийнято рішення про залишення на військовій службі понад граничний вік, включаються до планів звільнення військовослужбовців, які досягають граничного віку перебування на військовій службі наступного року, (додаток 6 до цієї Інструкції).

У грудні поточного року складаються плани звільнення:

1) осіб офіцерського складу, які проходять військову службу на посадах, за якими штатом передбачено військові звання від полковника до генерал-лейтенанта включно, а також у військовому званні від полковника до генерал-лейтенанта включно, який затверджує Голова СЗРУ;

2) осіб офіцерського складу, які проходять військову службу на посадах, за якими штатом передбачено військові звання до підполковника включно, а також у військовому званні до підполковника включно, який затверджують заступники Голови СЗРУ;

3) осіб сержантського і старшинського складу, який затверджують заступники Голови СЗРУ відповідно до розподілу службових обов’язків;

4) осіб сержантського і старшинського складу, який затверджують начальники 7 та 8 служб 2 управління 2 департаменту стосовно підпорядкованих їм осіб сержантського і старшинського складу.

Плани звільнення, зазначені в підпунктах 1-3 цього пункту, складається УК, підписуються його начальником і подаються на затвердження Голові СЗРУ та заступникам Голови СЗРУ відповідно до розподілу службових обов’язків.

План звільнення, зазначений в підпункті 4 цього пункту, складається підрозділом персоналу 7 або 8 служби 2 управління 2 департаменту, підписується його начальником і подається на затвердження начальнику відповідної служби.

Про наступне звільнення військовослужбовцям оголошують їхні безпосередні (прямі) начальники під особистий підпис в аркуші співбесіди. Аркуш співбесіди складається в довільній формі, підписується начальником, який проводив співбесіду, та військовослужбовцем і надсилається до УК або підрозділу персоналу для долучення до матеріалів особової справи військовослужбовця.

8. Військовослужбовці, які звільняються або переводяться до Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань із виключенням зі списків особового складу СЗРУ чи переміщуються по службі в межах СЗРУ, повинні отримати в УК або в підрозділі персоналу бланк відповідного обхідного аркуша та оформити його.

За своєчасність та повноту оформлення обхідного аркуша (внесення необхідних відміток, заповнення, підписання відповідними співробітниками) відповідають військовослужбовці, які звільняються або переводяться до Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань із виключенням зі списків особового складу СЗРУ чи переміщуються по службі в межах СЗРУ. Контроль за службовою діяльністю таких військовослужбовців, своєчасністю здавання ними посад та повнотою оформлення обхідних аркушів (за необхідності) покладається на їхніх безпосередніх начальників.

Після оформлення обхідний аркуш здається до УК або підрозділу персоналу і долучається до особової справи військовослужбовця.

9. Прийняття та здавання посади здійснюються в порядку, визначеному Статутом внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженим Законом України від 24 березня 1999 року № 548-XIV. Строк прийняття та здавання посади не повинен перевищувати 20 днів.

10. Для отримання дозволу на навчання в закладах вищої освіти без відриву від служби військовослужбовець подає рапорт у порядку підпорядкованості на ім’я керівництва СЗРУ. У рапорті зазначаються рівень освіти військовослужбовця, найменування закладу вищої освіти, до якого бажає вступити військовослужбовець, напрям підготовки та спеціальність, за якою буде проводитися навчання.

Якщо військовослужбовець, який здобув базову або повну вищу освіту за державним замовленням, висловив бажання навчатися в інших закладах вищої освіти без відриву від служби, він подає в порядку підпорядкованості зазначений в абзаці першому цього пункту рапорт. У рапорті військовослужбовець додатково вказує відомості, необхідні для визначення його права на таке навчання відповідно до пункту 8 Положення: час його навчання за рахунок державного замовлення для здобуття попередньої вищої освіти, строк проходження ним військової служби.

Дозволом на навчання є відповідна резолюція керівництва СЗРУ на рапорті, який зберігається в особовій справі військовослужбовця.

II. Прийняття на військову службу. Укладення контракту

1. Прийняття громадян України на військову службу здійснюється наказами по особовому складу відповідно до вимог Законів України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про розвідку», Положення, нормативно-правових актів СЗРУ щодо порядку добору й вивчення кандидатів на військову службу в СЗРУ та цієї Інструкції.

Громадяни України приймаються на військову службу за контрактом осіб офіцерського складу; на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період; на військову службу за призовом осіб офіцерського складу та призначаються наказами:

Голови СЗРУ:

на посади, за якими штатом передбачено військові звання від полковника і вище, та осіб офіцерського складу у військовому званні від полковника і вище незалежно від військового звання, передбаченого штатом;

заступників Голови СЗРУ відповідно до розподілу службових обов’язків:

на посади, за якими штатом передбачено військові звання до підполковника включно, та осіб офіцерського складу у військовому званні до підполковника включно.

Прийняття громадян України на військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу; на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період здійснюється наказами:

заступників Голови СЗРУ відповідно до розподілу службових обов’язків - на посади, за якими штатом передбачено військові звання сержантського і старшинського складу;

начальників 7 та 8 служб 2 управління 2 департаменту,- на посади за якими штатом цих служб передбачено військові звання сержантського і старшинського складу.

2. Контракт про проходження військової служби укладається у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, та оформляється на одному аркуші формату А4 з двох сторін. Один примірник контракту після його підписання та видання наказу про прийняття на військову службу чи продовження військової служби видається військовослужбовцю, який уклав контракт. Другий (з особистою розпискою військовослужбовця про отримання одного примірника контракту) долучається до матеріалів його особової справи.

3. Перший контракт про проходження військової служби не може бути укладено, а особа не може бути прийнята на військову службу за контрактом, якщо:

1) у неї наявні обставини, передбачені частиною другою статті 31 Закону України «Про розвідку»;

2) час, що залишився до досягнення особою граничного віку перебування на військовій службі, є меншим за строк, визначений абзацами другим - шостим пункту 13 Положення, крім випадків, передбачених абзацом восьмим пункту 13 та абзацом п’ятим пункту 14 Положення;

3) стосовно особи здійснюється кримінальне провадження;

4) особа була звільнена з військової (державної, спеціальної) служби, роботи:

через службову невідповідність;

у зв’язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем;

за вчинення державним службовцем дисциплінарного проступку, який передбачає звільнення;

у зв’язку з обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, яким призначено покарання у вигляді позбавлення військового, спеціального звання, рангу, чину або кваліфікаційного класу, позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю;

у зв’язку з позбавленням військового (спеціального) звання в дисциплінарному порядку;

5) до особи застосована заборона, передбачена Законом України «Про очищення влади»,- до закінчення строку дії такої заборони;

6) особа на час прийняття на військову службу не припинила членство в складі будь-яких політичних партій (організацій, рухів);

7) особа на час прийняття на військову службу не припинила у встановленому порядку державну реєстрацію підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця;

8) особа перебуватиме у відносинах прямої організаційної та правової залежності від близької особи в значенні, наведеному в частині першій статті 1 Закону України «Про запобігання корупції»;

9) особа, стосовно якої законодавством про запобігання корупції передбачена спеціальна перевірка, не пройшла таку перевірку або не надала згоди на її проведення.

4. Військовослужбовці, які бажають продовжити військову службу за новим контрактом, не пізніше як за два місяці до закінчення строку дії чинного контракту в порядку підпорядкованості подають рапорти керівникам (начальникам), зазначеним у пункті 1 цього розділу, в яких повідомляють про своє бажання укласти новий контракт про проходження військової служби.

Рапорти після позитивного розгляду відповідними керівниками (начальниками) не пізніше як за один місяць до закінчення строку дії чинного контракту надсилаються (передаються) для підготовки проєктів наказів по особовому складу:

стосовно військовослужбовців, яким продовження військової служби за новим контрактом здійснює керівництво СЗРУ,- до УК;

стосовно військовослужбовців, яким продовження військової служби за новим контрактом здійснюють начальники підрозділів СЗРУ, яким Головою СЗРУ надано право видання наказів по особовому складу,- до відповідних підрозділів персоналу.

5. Військовослужбовець, який без поважних причин у строк, визначений у пункті 4 цього розділу, не повідомив про своє бажання укласти новий контракт про проходження військової служби, підлягає звільненню з військової служби у зв’язку із закінченням строку контракту за ініціативою керівника (начальника) підрозділу, де він проходить військову службу або в розпорядженні якого він перебуває.

6. Не пізніше як за два місяці до закінчення строку дії чинного контракту безпосередній (прямий) начальник військовослужбовця повинен повідомити його про намір відповідного керівника (начальника) щодо укладення або неукладення з ним нового контракту про проходження військової служби шляхом проведення відповідної співбесіди. Зміст проведеної співбесіди викладається в аркуші співбесіди, який складається в довільній формі й підписується керівником (начальником), який проводив співбесіду, та військовослужбовцем.

7. Укладення нового контракту з військовослужбовцем СЗРУ до досягнення ним установленого граничного віку перебування на військовій службі здійснюється з розрахунку, що датою закінчення строку контракту буде день досягнення військовослужбовцем граничного віку перебування на військовій службі залежно від наявного в нього військового звання.

Укладення контракту з військовослужбовцем понад граничний вік перебування на військовій службі здійснюється з розрахунку, що датою закінчення строку контракту буде день, до якого його залишено на військовій службі понад граничний вік, але не більше ніж до досягнення військовослужбовцем граничного віку перебування в запасі залежно від наявного в нього військового звання.

У таких випадках у контракті зазначається, що його укладено на строк до досягнення військовослужбовцем граничного віку перебування на військовій службі або строк, на який військовослужбовця залишено на військовій службі понад граничний вік, дата початку та дата закінчення строку дії контракту без зазначення кількості років.

8. Військовослужбовці, дія контрактів із якими була продовжена відповідно до підпунктів 1-4 пункту 16 Положення, своє повернення до постійного місця служби оформлюють поданими в порядку підпорядкованості рапортами, в яких повідомляють про свій намір укласти новий контракт про проходження військової служби. Зазначені рапорти з пропозиціями (клопотаннями) відповідних керівників (начальників), доведеними до військовослужбовців, надсилаються (передаються):

стосовно військовослужбовців, яким продовження військової служби за новим контрактом здійснюється наказами керівництва СЗРУ,- до УК;

стосовно військовослужбовців, яким продовження військової служби за новим контрактом здійснюється наказами інших начальників, яким надано право приймати на військову службу,- до відповідних підрозділів персоналу.

Такі рапорти надсилаються (передаються) до УК або підрозділів персоналу:

за обставин, передбачених підпунктами 1, 4 пункту 16 Положення,- не пізніше як за два місяці до припинення цих обставин;

за обставин, передбачених підпунктом 2 пункту 16 Положення,- протягом одного місяця від дня припинення цих обставин.

За обставин, передбачених підпунктами 1, 2, 4 пункту 16 Положення, такі рапорти надсилаються (передаються) до УК або підрозділів персоналу не пізніше як за два місяці до припинення цих обставин.

За обставин, передбачених підпунктом 2 пункту 16 Положення, такі рапорти надаються до УК або підрозділу персоналу після повернення військовослужбовця з довготривалого закордонного відрядження.

9. Дія контракту, строк якого закінчився в період призупинення військової служби (пункт 58 Положення), у разі винесення стосовно військовослужбовця виправдувального вироку суду, що набрав законної сили, або закриття кримінального провадження відповідно до пунктів 1-3 частини першої статті 284 Кримінального процесуального кодексу України продовжується на весь період призупинення військової служби до дати видання наказу про скасування наказу про призупинення військової служби, а також на строк, необхідний для прийняття рішення щодо доцільності (недоцільності) укладення нового контракту, але не більше ніж на два місяці з дати видання такого наказу.

Дія контракту, строк якого закінчився після видання наказу про звільнення з військової служби, у разі визнання такого наказу судовим рішенням, що набрало законної сили, незаконним продовжується на період вимушеного прогулу до дати видання наказу про скасування наказу про звільнення з військової служби, а також на строк, необхідний для прийняття рішення щодо доцільності (недоцільності) укладення нового контракту, але не більше ніж на два місяці з дати видання такого наказу.

У разі прийняття рішення про недоцільність укладення нового контракту військовослужбовець, якого поновлено на військовій службі, звільняється з військової служби у зв’язку із закінченням строку контракту. Безпосередні (прямі) начальники таких військовослужбовців повідомляють про прийняте рішення щодо неукладення з ним нового контракту про проходження військової служби шляхом проведення відповідної співбесіди, зміст якої викладається в аркуші співбесіди, що складається в довільній формі й підписується керівником (начальником), який проводив співбесіду, та військовослужбовцем. Зазначені керівники організовують роботу з підготовки матеріалів до звільнення таких військовослужбовців та забезпечують своєчасне подання цих матеріалів до УК або підрозділів персоналу відповідно.

10. Умови контракту протягом строку його дії можуть бути змінені тільки за взаємною згодою сторін, які його підписали.

Для ініціювання процедури внесення змін до умов чинного контракту сторона, яка є ініціатором таких змін, повідомляє в письмовій формі іншу сторону про намір унести такі зміни (військовослужбовець - поданим у порядку підпорядкованості рапортом, керівник (начальник), зазначений у пункті 1 цього розділу,- письмовим повідомленням). Протягом 30 днів після отримання документів про такий намір керівник (начальник), зазначений у пункті 1 цього розділу, або, за його дорученням, інший прямий начальник військовослужбовця проводить із ним співбесіду, під час якої з’ясовується згода обох сторін щодо внесення запропонованих змін. Зміст проведених співбесід викладається в аркушах співбесід, які складаються в довільній формі, підписуються керівниками (начальниками), які проводили співбесіди, та військовослужбовцем.

До участі у співбесідах за потреби залучають співробітників УК або підрозділів персоналу, фінансових, юридичних та інших підрозділів.

У рапорті, повідомленні та в аркуші співбесіди зазначаються умови контракту, які пропонується змінити, та нові умови контракту.

У разі згоди сторін до контракту вносяться відповідні зміни шляхом підписання керівником (начальником), зазначеним у пункті 1 цього розділу, і військовослужбовцем додаткової угоди до контракту про проходження військової служби, яка укладається у двох примірниках, що мають однакову юридичну силу, оформляється на аркушах формату А4 з двох сторін та скріплюється гербовою печаткою.

Один примірник додаткової угоди після її підписання видається військовослужбовцю, який її підписав. Другий (з особистою розпискою військовослужбовця про отримання одного примірника додаткової угоди) долучається до матеріалів його особової справи.

Якщо одна зі сторін не погоджується зі змінами умов контракту, вона надає про це письмову відмову, умови контракту при цьому не змінюються.

Рапорт, повідомлення, аркуш співбесіди та інші документи з цього питання долучаються до особової справи військовослужбовця.

III. Присвоєння військових звань

1. Присвоєння чергових військових звань військовослужбовцям, які обіймають відповідні штатні посади, здійснюється на підставі списку військовослужбовців до присвоєння чергових військових звань (додаток 7 до цієї Інструкції).

Список складається щомісяця співробітником підрозділу УК, що здійснює організацію та ведення обліку кадрів, підписується його начальником та передається для опрацювання до підрозділу УК, що здійснює організацію та проведення виховної роботи в СЗРУ. За два тижні до підготовки проєкту відповідного наказу список передається для опрацювання до підрозділу УК, що здійснює кадрове забезпечення, підписується його начальником та доповідається начальнику УК. Стосовно осіб сержантського і старшинського складу, які займають відповідні штатні посади в підрозділах 7 та 8 служб 2 управління 2 департаменту, список складає співробітник відповідного підрозділу персоналу та доповідає його начальнику.

Особам офіцерського складу юридичної та медичної служб, за наявності відповідної юридичної або медичної освіти, одночасно з призначенням на відповідні штатні посади наказом по особовому складу до військових звань оголошується додавання слів «юстиції» або «медичної служби» відповідно. Під час перебування на вказаних посадах чергові військові звання присвоюються у встановленому порядку з додаванням слів «юстиції» або «медичної служби». У разі переміщення осіб офіцерського складу на посади, які не належать до посад медичної та юридичної служб, у наказі по особовому складу щодо переміщення оголошується військове звання без додавання слів «юстиції» або «медичної служби».

2. Підставою обчислення строку вислуги, який не зараховується до строку вислуги у військовому званні (пункт 31 Положення), є відповідні судові рішення. Копії судових рішень безпосередньо доповідаються зазначеним у пунктах 23, 26, 27 Положення керівникам (начальникам), які мають право присвоювати військові звання. На підставі судового рішення в послужному списку особової справи військовослужбовця здійснюється запис про час, який не зараховується до строку вислуги у військовому званні. Копія судового рішення долучається до особової справи військовослужбовця.

3. Пропозиції щодо присвоєння військового звання в порядку переатестації (пункт 33 Положення) викладаються у висновку про прийняття на військову службу.

До строку вислуги у військовому званні, що присвоюється в порядку переатестації (пункт 34 Положення) при прийнятті на військову службу осіб, які мають відповідні спеціальні звання або класні чини, зараховується строк вислуги у відповідному військовому званні, спеціальному званні або класному чині з дня присвоєння відповідних спеціальних звань або класних чинів до дня звільнення їх із відповідних державних органів.

4. Громадянам, які мають військові звання запасу «старшина», «прапорщик» («мічман»), «старший прапорщик» («старший мічман») та приймаються на військову службу за контрактом, одночасно з прийняттям на військову службу присвоюються військові звання в порядку переатестації у співвідношеннях, установлених Законом України від 17 жовтня 2019 року № 205-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо виконання військового обов’язку та проходження військової служби». Пропозиції щодо присвоєння військового звання в порядку переатестації викладаються у висновку про прийняття на військову службу.

5. Присвоєння військових звань у порядку переатестації, здійснюється одночасно з призначенням військовослужбовців на відповідні посади.

6. Військові звання в порядку переатестації присвоюють керівники (начальники), зазначені в пунктах 23, 26 Положення.

7. Військовослужбовцям, які подаються до призначення на посади, за якими штатом передбачено вище військове звання, присвоєння чергового військового звання здійснюється з урахуванням вимог пунктів 21, 22, 28 та 30 Положення одночасно з призначенням на посаду. Пропозиція щодо присвоєння чергового військового звання зазначається в поданні до призначення на посаду.

8. Військовослужбовцям, які перебувають у розпорядженні відповідного начальника (крім зазначених у пункті 35 Положення), чергове військове звання присвоюється після закінчення встановленого строку вислуги в попередньому званні за умови відповідності чергового звання військовому званню, передбаченому штатом за посадою, яку обіймав військовослужбовець до зарахування в розпорядження.

9. Про затримку присвоєння чергового військового звання військовослужбовцю (пункт 35 Положення) безпосередній (прямий) начальник письмово повідомляє УК або підрозділ персоналу в довільній формі.

Якщо підстави, з яких було затримано присвоєння чергового військового звання, минули чи були скасовані, військовослужбовцю у встановленому законодавством порядку присвоюється чергове військове звання.

10. Пониження у військовому званні на один ступінь у дисциплінарному порядку здійснюється наказами керівників (начальників), зазначених у пункті 38 Положення, одночасно з накладенням дисциплінарного стягнення або в строки виконання дисциплінарних стягнень, встановлені статтею 96 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України.

11. Військовослужбовцям, пониженим у військовому званні на один ступінь у дисциплінарному порядку, чергові військові звання присвоюються після закінчення строку дії стягнення, встановленого Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, або дострокового зняття такого стягнення в порядку, визначеному вказаним статутом.

Чергові військові звання присвоюються в послідовному порядку в разі відповідності чергового звання військовому званню, передбаченому штатною посадою, та після закінчення строку вислуги в попередньому військовому званні, встановленого пунктами 22 та 30 Положення, до якого не зараховується час перебування військовослужбовців у пониженому військовому званні. При цьому до строку вислуги у військовому званні, яке присвоюється після зняття або закінчення строку дії стягнення, зараховується строк вислуги в такому військовому званні до накладення дисциплінарного стягнення.

12. Про присвоєння військових звань, пониження у військових званнях до військовослужбовців доводять їхні безпосередні (прямі) начальники відразу після отримання підрозділом, в якому вони проходять військову службу, наказу (витягу з наказу) або письмового повідомлення, а до військовослужбовців, які перебувають на лікуванні, навчанні, у відпустці чи службовому відрядженні,- відразу після їх повернення до підрозділу.

13. Чергові військові звання військовослужбовцям, яким за вироком суду було призначено покарання, не пов’язане з позбавленням чи обмеженням волі, арешт, тримання в дисциплінарному батальйоні або яких звільнено від відбування покарання з випробуванням та такі судимості були погашені або зняті, присвоюються за умови закінчення строку вислуги в попередньому військовому званні. У цьому разі до строку вислуги років для присвоєння чергового військового звання не зараховується строк, протягом якого військовослужбовцям було призначено покарання, крім випадків, передбачених частиною восьмою статті 55 Кримінально-виконавчого кодексу України.

14. Про позбавлення військовослужбовців військового звання за вироком суду зазначається в наказах керівників (начальників), зазначених у пункті 1 розділу VII цієї Інструкції, одночасно зі звільненням з військової служби та виключенням їх зі списків особового складу.

15. Особа, позбавлена військового звання за вироком суду без позбавлення або обмеження волі, в день виключення зі списків особового складу направляється до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання для взяття на військовий облік у строк, установлений статтею 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».

IV. Призначення на посади та переміщення по службі

1. Призначення військовослужбовців, із урахуванням вимог пункту 41 Положення, здійснюють:

1) на посади, за якими штатом передбачено військові звання від полковника і вище (крім посад заступників Голови СЗРУ), і осіб офіцерського складу у військовому званні від полковника і вище,- Голова СЗРУ. Призначення військовослужбовців на посади керівників (начальників) структурних підрозділів здійснюється з урахуванням вимог Указу Президента України від 04 червня 2008 року № 516 «Про деякі питання здійснення керівництва у сферах національної безпеки і оборони»;

2) на посади, за якими штатом передбачено військові звання до підполковника включно, та осіб офіцерського складу у військовому званні до підполковника включно,- заступники Голови СЗРУ відповідно до розподілу службових обов’язків;

3) на посади, за якими штатом у 7 та 8 службах 2 управління 2 департаменту передбачено військові звання до майора включно, та осіб офіцерського складу у військовому званні до майора включно,- начальники цих служб щодо підпорядкованих їм військовослужбовців.

2. Не призначаються на вищі посади військовослужбовці, на яких накладено дисциплінарні стягнення, передбачені Дисциплінарним статутом Збройних Сил України, протягом строку їхньої дії.

3. Призначення на посади військовослужбовців, які здобули в іноземних закладах вищої освіти певні ступені вищої освіти, здійснюється за умови підтвердження отриманого рівня освіти, кваліфікації, спеціальності в порядку, визначеному законодавством України.

4. Призначення військовослужбовців на посади в порядку службового сумісництва в підрозділах СЗРУ та звільнення з цих посад здійснюється наказами керівників (начальників), зазначених у підпунктах 1, 2 пункту 1 цього розділу, за мотивованими рапортами керівників (начальників) зацікавлених підрозділів СЗРУ, погодженими з керівниками (начальниками) структурних підрозділів, де військовослужбовці проходять службу.

5. Службовим сумісництвом (підпункт 7 пункту 41 Положення) вважається виконання військовослужбовцями, крім своєї основної, іншої оплачуваної роботи, пов’язаної із викладацькою, науковою та творчою діяльністю, медичною практикою, інструкторською та суддівською практикою зі спорту, у вільний від виконання обов’язків військової служби час. Виконання інших видів робіт за службовим сумісництвом забороняється.

6. Військовослужбовці СЗРУ, які мають відповідну освіту й досвід роботи за фахом, можуть бути призначені до відповідних підрозділів СЗРУ на військові посади, пов’язані з медичною практикою, з дотриманням вимог законодавства України у сфері охорони здоров’я.

Виконання службових обов’язків за такими посадами здійснюється у вільний від виконання військовослужбовцями службових обов’язків за основною посадою час. При цьому норма службового навантаження за сумісництвом не може перевищувати чотирьох годин на день і повного робочого дня у вихідний день, а загальна тривалість службового навантаження за сумісництвом протягом місяця не повинна перевищувати половини місячної норми службового навантаження за основною посадою.

Діяльність за сумісництвом здійснюється за умови повного й ефективного виконання військовослужбовцем посадових інструкцій (службових обов’язків) за основною посадою та на посаді за сумісництвом. У разі недотримання цієї вимоги керівник (начальник) зацікавленого підрозділу, в якому військовослужбовець призначений на посаду на умовах сумісництва, або керівник (начальник) структурного підрозділу, в підпорядкуванні якого військовослужбовець проходить військову службу за основною посадою, може ініціювати перед керівниками (начальниками), зазначеними в пункті 1 цього розділу, питання звільнення такого військовослужбовця у встановленому порядку з посади, на яку він призначений на умовах сумісництва в СЗРУ.

7. Військовослужбовці, які мають намір у вільний від виконання обов’язків військової служби час без розкриття своєї належності до СЗРУ займатися викладацькою, науковою та творчою діяльністю, медичною практикою, інструкторською та суддівською практикою зі спорту, подають у порядку підпорядкованості рапорти для отримання дозволу керівництва СЗРУ, погоджені керівниками (начальниками) структурних підрозділів, у підпорядкуванні яких вони проходять військову службу.

Про початок здійснення або припинення зазначеної діяльності чи практики військовослужбовці подають у такому ж порядку рапорти протягом двох робочих днів із дня виникнення відповідних правовідносин.

Діяльність за сумісництвом здійснюється за умови повного й ефективного виконання військовослужбовцем посадових інструкцій (службових обов’язків) за основною посадою. У разі недотримання цієї вимоги керівник (начальник) структурного підрозділу, в підпорядкуванні якого військовослужбовець проходить військову службу за основною посадою, може ініціювати перед керівниками (начальниками), зазначеними в пункті 1 цього розділу, питання встановлення обмежень на сумісництво.

8. Голова СЗРУ приймає рішення про обмеження сумісництва стосовно військовослужбовців, які за основними посадами зайняті на роботах зі шкідливими умовами праці, військовослужбовців, виконання обов’язків військової служби яких пов’язано з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням або здійснюється в особливих природних географічних, геологічних, кліматичних і екологічних умовах та умовах підвищеного ризику для життя і здоров’я, додаткова робота яких може призвести до наслідків, що негативно вплинуть на стан їхнього здоров’я та безпеці діяльності (виробництва), а також у разі неповного (неефективного, несумлінного) виконання військовослужбовцем посадових інструкцій (службових обов’язків) за основною посадою.

9. Гарантії соціального захисту військовослужбовців, призначених на посади на умовах сумісництва, визначаються відповідно до законодавства за основною посадою.

10. У разі переміщення військовослужбовців по службі (пункт 42 Положення), береться до уваги посада, яку вони обіймають або обіймали перед зарахуванням у розпорядження відповідних начальників у зв’язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.

Якщо за посадами, на які планується переміщення військовослужбовців, передбачається зміна виду службової діяльності (оперативна, оперативно-постова, оперативно-технічна, аналітична, адміністративна, господарська, інженерно-технічна, медична чи інша), рішення про переміщення приймається за умови придатності військовослужбовців за станом здоров’я та їхньої професійно-психологічної придатності до відповідного виду службової діяльності. З цією метою військовослужбовці направляються на медичний огляд ВЛК та на проходження професійно-психологічного відбору, якщо раніше вони не проходили такий огляд та відбір.

11. У разі переміщення військовослужбовців по службі у зв’язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, унаслідок яких передбачається скорочення посад військовослужбовців або їх переміщення, разом із відповідними пропозиціями щодо скорочення штатів або проведення організаційних заходів керівники (начальники) структурних підрозділів подають у встановленому порядку пропозиції щодо подальшого використання на службі таких військовослужбовців.

З військовослужбовцями проводяться співбесіди щодо подальшого використання їх на службі внаслідок скорочення посад або проведення організаційних заходів. Зазначені співбесіди проводяться перед поданням керівниками (начальниками) структурних підрозділів пропозицій щодо скорочення штатів або проведення організаційних заходів. Зміст проведених співбесід відображається в аркушах співбесід, складених у довільній формі, та підписаних керівниками (начальниками), які їх проводили, та військовослужбовцями, з яким вони проводились. Аркуші співбесід долучаються та зберігаються в особових справах військовослужбовців.

12. У разі призначення на посади військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні відповідних начальників (пункт 48 Положення), тобто проходять військову службу не на військових посадах, норми абзацу першого пункту 10 цього розділу не застосовуються, крім як для військовослужбовців, які були зараховані в розпорядження відповідних начальників у зв’язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів.

13. Для переміщення по службі з одного структурного підрозділу СЗРУ до іншого військовослужбовець подає в порядку підпорядкованості рапорт на ім’я керівника (начальника) структурного підрозділу, в якому він проходить військову службу, попередньо погодивши його з керівником (начальником) структурного підрозділу, до якого планується переміщення.

Військовослужбовець, який займає керівну посаду від начальника відділу і вище, подає в порядку підпорядкованості рапорт на ім’я Голови СЗРУ або заступника Голови СЗРУ відповідно до розподілу службових обов’язків. Такий рапорт підлягає попередньому погодженню з керівником (начальником) структурного підрозділу, до якого планується переміщення, та з керівником (начальником) структурного підрозділу, в якому він проходить військову службу.

Після погодження рапорту керівник (начальник) структурного підрозділу, до якого переміщується військовослужбовець, підписує подання до призначення на посаду.

14. Для вирішення питання необхідності й терміновості переміщення військовослужбовця, який не досяг граничного віку перебування на військовій службі та визнаний ВЛК обмежено придатним до військової служби в мирний час (підпункт 4 пункту 41 Положення), безпосередній начальник такого військовослужбовця в порядку підпорядкованості протягом одного місяця від дня отримання підрозділом інформації, зазначеної у висновку (постанові) ВЛК про визнання військовослужбовця обмежено придатним до військової служби в мирний час, подає рапорт керівникам (начальникам), зазначеним у підпунктах 1-3 пункту 1 цього розділу. У рапорті зазначаються пропозиції щодо переміщення військовослужбовця на іншу посаду, обов’язки за якою він може виконувати з урахуванням стану здоров’я, підготовки й досвіду служби. Рішення щодо необхідності та терміновості переміщення такого військовослужбовця приймають керівники (начальники), зазначені в підпунктах 1-3 пункту 1 цього розділу.

Інформацію, зазначену у висновку (постанові) ВЛК про визнання військовослужбовця обмежено придатним до військової служби в мирний час, співробітник УК або підрозділу персоналу надає керівнику (начальнику) структурного підрозділу (підрозділу), в підпорядкуванні якого військовослужбовець проходить військову службу, протягом п’яти робочих днів від дня отримання висновку (постанови) ВЛК про визнання військовослужбовця обмежено придатним до військової служби в мирний час. Співробітник УК або підрозділу персоналу робить відмітку на звороті висновку (постанови) ВЛК із зазначенням керівника (начальника), якому надано інформацію, дати її надання та долучає висновок (постанову) ВЛК до документів щодо переміщення військовослужбовця.

15. Для переміщення військовослужбовця до іншої місцевості за станом здоров’я або за станом здоров’я членів його сім’ї він подає в порядку підпорядкованості на ім’я керівника (начальника), зазначеного в підпунктах 1-3 пункту 1 цього розділу, рапорт та висновок (постанову) ВЛК, що підтверджує необхідність зміни місця проживання:

військовослужбовця;

дружини (чоловіка);

його (її) неповнолітніх дітей (у тому числі стосовно яких військовослужбовець є законним представником (опікуном, піклувальником) чи усиновлювачем);

непрацездатних батьків військовослужбовця чи його (її) дружини (чоловіка) або інших осіб, які спільно з ним проживають та перебувають на утриманні військовослужбовця.

16. Переміщення військовослужбовців (у тому числі до іншої місцевості) на рівнозначні посади (у зв’язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів; у разі службової необхідності для більш доцільного використання військовослужбовців; за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови) ВЛК; у разі скасування військовослужбовцю раніше наданого допуску до державної таємниці або відмови в наданні допуску до державної таємниці - на посаду, не пов’язану з державною таємницею; у зв’язку з перебуванням із близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності; у разі неможливості поновлення на попередній посаді у зв’язку з незаконним звільненням або переміщенням по службі) та на нижчі посади (за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови) ВЛК; на підставі висновку атестування; в порядку виконання накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України дисциплінарного стягнення; в разі виникнення обмежень для подальшого проходження служби військовослужбовцем кадрового складу внаслідок розкриття інформації про його належність до СЗРУ або інших незалежних від нього обставин та неможливості призначення на вищу або рівнозначну посаду) здійснюється без згоди військовослужбовців.

17. Якщо призначення військовослужбовця на посаду передбачає зміну місця його проживання, а дружина (чоловік) цього військовослужбовця також проходить військову службу в СЗРУ, одночасно з прийняттям рішення про призначення на посаду керівниками (начальниками), зазначеними в підпунктах 1-3 пункту 1 цього розділу, вирішується питання щодо призначення до цієї ж місцевості іншого з подружжя за його згодою.

18. Військовослужбовці, які мають дисциплінарне стягнення - попередження про неповну службову відповідність - та протягом шести місяців після його накладення не виправили своєї поведінки і вчинили правопорушення, стосовно яких не прийняті рішення про звільнення з військової служби, підлягають:

переміщенню з посад, які вони займають, на нижчі посади на підставі мотивованих рапортів за ініціативою керівників (начальників) підрозділів, де вони проходять військову службу;

призначенню на посади нижчі від посад, із яких вони були зараховані в розпорядження відповідних начальників, на підставі мотивованих рапортів за ініціативою керівників (начальників) підрозділів, у розпорядженні яких вони перебувають.

Керівники (начальники) цих підрозділів у місячний строк після закінчення шести місяців від дня застосування до військовослужбовців дисциплінарного стягнення - попередження про неповну службову відповідність подають у порядку підпорядкованості мотивовані рапорти з пропозиціями щодо переміщення таких військовослужбовців на нижчі посади.

Рішення приймають керівники (начальники), зазначені в підпунктах 1-3 пункту 1 цього розділу, у формі резолюцій на рапортах.

19. Переміщення військовослужбовця в разі неможливості призначення на рівнозначну посаду у зв’язку з перебуванням із близькими особами у відносинах прямої організаційної та правової залежності здійснюється за згодою військовослужбовця.

Пошук та підбір відповідних вакантних військових посад, призначення на які виключає пряме підпорядкування військовослужбовця прямому начальнику (в тому числі найближчому до нього), який є близькою йому особою, або наявність у прямому підпорядкуванні військовослужбовця близьких йому осіб, організовує керівник (начальник) структурного підрозділу, в підпорядкуванні якого проходить службу такий військовослужбовець, із урахуванням фахової підготовки військовослужбовця за основною чи спорідненою спеціальністю, досвіду та напряму роботи, результатів його попередньої діяльності, а в разі відсутності таких посад у підпорядкованому підрозділі - через УК.

Про необхідність пошуку та підбору таких посад через УК керівник (начальник) структурного підрозділу, в підпорядкуванні якого військовослужбовець проходить військову службу, невідкладно надсилає до УК лист із зазначенням інформації щодо посад, які пропонувалися військовослужбовцю, про ставлення військовослужбовця до можливого переміщення та подальшого проходження ним військової служби.

УК протягом 10 робочих днів із дня отримання листа здійснює пошук і підбір вакантних військових посад, які відповідають фаховій підготовці військовослужбовця за основною чи спорідненою спеціальністю, досвіду та напряму його роботи, з урахуванням результатів попередньої діяльності, ставлення військовослужбовця до можливого переміщення та подальшого проходження ним військової служби. За результатами пошуку УК надсилає керівникам (начальникам) структурних підрозділів, в яких є такі вакантні військові посади, лист, в якому пропонує розглянути кандидатуру військовослужбовця для можливого його призначення на підібрану посаду та інформує керівника (начальника) структурного підрозділу, в підпорядкуванні якого військовослужбовець проходить військову службу.

Керівник (начальник) структурного підрозділу, в підпорядкуванні якого військовослужбовець проходить військову службу, протягом п’яти робочих днів із дня отримання листа УК проводить із ним співбесіду, під час якої доводить до військовослужбовця зазначену інформацію та з’ясовує його ставлення до можливого переміщення та подальшого проходження військової служби.

Переміщення військовослужбовця по службі з одного структурного підрозділу до іншого здійснюється в порядку, визначеному в пункті 13 цього розділу.

20. У разі призначення військовослужбовців, віднесених до першої та другої категорій осіб, постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, а також віднесених до третьої категорії з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, на нижчі посади у зв’язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, за їхнім бажанням на новій посаді (новому місці служби) за ними зберігаються посадові оклади за попередніми посадами, але не більше одного року.

Про збереження посадових окладів за посадами, з яких військовослужбовці переміщуються на нижчі посади, зазначається в наказі по особовому складу про їхнє призначення.

21. Для професійного розвитку та управління кар’єрою військовослужбовців, створення підготовленого кадрового потенціалу для комплектування військових посад у порядку просування військовослужбовців по службі, послідовного заняття вищих військових посад у структурних підрозділах СЗРУ згідно з пунктом 43 Положення до 20 грудня поточного року створюється кадровий резерв для просування по службі (додаток 8 до цієї Інструкції) (далі - кадровий резерв).

Кадровий резерв, крім кадрового резерву на посади керівного складу, складається у структурних підрозділах та затверджується їх керівниками (начальниками). Пропозиції щодо включення військовослужбовців до кадрового резерву вносять у порядку підпорядкування безпосередні (прямі) начальники з урахуванням висновків за останніми атестаціями, особистих і ділових якостей військовослужбовців та результатів їхньої службової діяльності. Кадровий резерв на посади керівного складу затверджується керівництвом СЗРУ за пропозиціями керівників (начальників) структурних підрозділів, при цьому кадровий резерв на посади керівників (начальників) структурних підрозділів затверджується Головою СЗРУ за пропозиціями заступників Голови СЗРУ відповідно до розподілу службових обов’язків.

Робота з військовослужбовцями, включеними до кадрового резерву, здійснюється відповідно до планів, які затверджують керівники (начальники) структурних підрозділів, а стосовно військовослужбовців, включених до кадрового резерву на посади керівників (начальників) структурних підрозділів - заступники Голови СЗРУ відповідно до розподілу службових обов’язків. Розроблені плани передбачають заходи з вивчення цих військовослужбовців у процесі їхньої оперативно-службової (службової) діяльності, підготовки (направлення на курси перепідготовки, підвищення кваліфікації, в тому числі самостійної підготовки, під час тимчасового виконання обов’язків за вищою посадою), проведення індивідуальних співбесід тощо.

У разі переміщення по службі в межах СЗРУ осіб, зарахованих до кадрового резерву, в поданнях до призначення (рапортах) зазначається інформація про їх перебування в резерві за попереднім місцем служби.

22. Зарахування військовослужбовців у розпорядження відповідних начальників (пункт 48 Положення) здійснюється наказами по особовому складу керівників (начальників), зазначених у підпунктах 1-2 пункту 1 цього розділу, на підставі рапортів, поданих керівниками (начальниками) структурних підрозділів, у розпорядження яких зараховуються військовослужбовці, на ім’я керівника (начальника), зазначеного в підпунктах 1-2 пункту 1 цього розділу. У разі необхідності зарахування військовослужбовців у розпорядження керівників (начальників) інших структурних підрозділів зазначені рапорти перед їх доповіддю керівнику (начальнику), зазначеному в підпунктах 1-2 пункту 1 цього розділу, попередньо погоджуються з керівниками (начальниками) структурних підрозділів, у яких такі військовослужбовці проходять службу.

Зарахування військовослужбовців 7 та 8 служб 2 управління 2 департаменту в розпорядження відповідних начальників може здійснюватися також наказами по особовому складу керівників (начальників), зазначених у підпункті 3 пункту 1 цього розділу, на підставі рапортів, поданих керівниками (начальниками) підрозділів, у розпорядження яких зараховуються військовослужбовці, на ім’я керівника (начальника), зазначеного в підпункті 3 пункту 1 цього розділу.

У рапортах зазначаються підстави для зарахування в розпорядження (підпункти 1-20 пункту 48 Положення) та пропозиції щодо подальшого використання на службі таких військовослужбовців.

Військовослужбовці зараховуються в розпорядження відповідних начальників за посадами, які вони обіймали перед зарахуванням у розпорядження. При цьому посади начальників, у розпорядження яких вони зараховуються, можуть бути нижчими від посад, які займали військовослужбовці перед зарахуванням у розпорядження.

У наказах по особовому складу про зарахування військовослужбовців у розпорядження відповідних начальників зазначаються: підстава для зарахування в розпорядження (пункт 48 Положення), дата, з якої зараховано в розпорядження, військове звання, прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) військовослужбовця, його особистий номер (за наявності), посада начальника, у розпорядження якого він зараховується, остання посада, яку обіймав військовослужбовець перед зарахуванням у розпорядження.

Строк перебування військовослужбовця в розпорядженні відповідного начальника (пункт 48 Положення) обчислюється з дня видання наказу про таке зарахування або дня, зазначеного в наказі про зарахування в розпорядження відповідного начальника.

23. Військовослужбовець, якого указом Президента України звільнено з посади, зараховується в розпорядження Голови СЗРУ або заступника Голови СЗРУ (підпункт 21 пункту 48 Положення) в разі неможливості призначення такого військовослужбовця на іншу посаду, переведення за його згодою до Збройних Сил України або інших утворених відповідно до законів України військових формувань чи звільнення з військової служби з дня звільнення з посади в порядку, визначеному цією Інструкцією.

24. Протягом 5 робочих днів від дати видання наказу про зарахування військовослужбовця в розпорядження або надходження такого наказу (витягу з наказу або повідомлення) до відповідного підрозділу розробляються (визначаються) тимчасові службові обов’язки (завдання) таких військовослужбовців, які затверджує керівник (начальник) структурного підрозділу і вище, у розпорядження якого зарахований військовослужбовець. Тимчасові службові обов’язки (завдання) військовослужбовців, зарахованих у розпорядження відповідних начальників, підпорядкованих начальникам 7 або 8 служб 2 управління 2 департаменту, затверджують начальники цих служб.

Тимчасові службові обов’язки (завдання) не розробляються (не визначаються) для військовослужбовців, зарахованих у розпорядження відповідних начальників з підстав, визначених у підпунктах 1, 9, 10, 14-16 пункту 48 Положення.

25. З військовослужбовцями, яких зараховано в розпорядження, проводять співбесіди начальники, в розпорядження яких вони зараховані, або їхні заступники (з військовослужбовцями, зарахованими в розпорядження Голови СЗРУ,- Голова СЗРУ чи за його дорученням один із його заступників або керівник (начальник) УК). Під час співбесід військовослужбовцям доводиться інформація щодо наказів про зарахування в розпорядження, підстав зарахування в розпорядження, строків перебування в розпорядженні, роз’яснюються права та обов’язки, пов’язані з перебуванням у розпорядженні, доводяться тимчасові службові обов’язки (завдання) на період перебування в розпорядженні та перспективи подальшого використання таких військовослужбовців на службі.

Такі співбесіди проводяться протягом 5 робочих днів від дати видання наказу про зарахування військовослужбовця в розпорядження або надходження такого наказу (витягу із наказу або повідомлення) до відповідного підрозділу, а з військовослужбовцями, які перебувають на лікуванні, навчанні, у відпустці чи службовому відрядженні,- відразу після їх повернення до підрозділу. Зміст проведених співбесід відображається в аркушах співбесід, що складаються в довільній формі підписуються керівниками (начальниками), які проводили співбесіди, та військовослужбовцями, з якими вони проводилися. У разі відмови військовослужбовця підписати аркуш співбесіди його підписує керівник (начальник), який її проводив, та особи, присутні під час співбесіди, із зазначенням факту відмови. Аркуш співбесіди долучається та зберігається в особовій справі військовослужбовця.

26. Начальники, в розпорядженні яких перебувають військовослужбовці, зобов’язані організовувати їхню службову діяльність, здійснювати контроль за нею відповідно до вимог статутів Збройних Сил України, Положення, інших нормативно-правових актів з питань проходження військової служби та забезпечують дотримання встановлених строків перебування підлеглих у розпорядженні. Вони також зобов’язані своєчасно, до закінчення строку перебування в розпорядженні, ініціювати призначення таких військовослужбовців на відповідні посади, а в разі наявності підстав для звільнення з військової служби вживати заходів щодо їх звільнення з військової служби.

Рішення щодо подальшого використання на службі військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні керівництва СЗРУ, приймає відповідно керівництво СЗРУ за результатами розгляду пропозицій, внесених керівником (начальником) УК.

27. УК та підрозділи персоналу здійснюють загальний контроль за дотриманням установлених строків перебування військовослужбовців у розпорядженні відповідних начальників.

28. Продовження строку перебування військовослужбовців у розпорядженні відповідних начальників оформляється наказами по особовому складу керівників (начальників), зазначених у підпунктах 1-3 пункту 1 цього розділу, на підставі рапортів, поданих керівниками (начальниками) підрозділів, у розпорядженні яких перебувають військовослужбовці, на ім’я керівника (начальника), зазначеного в підпунктах 1-3 пункту 1 цього розділу. В рапортах зазначаються обставини та час, на який продовжується строк перебування військовослужбовців у розпорядженні (пункт 47 Положення).

Такі рапорти з резолюцією керівника (начальника), зазначеного в підпунктах 1-3 пункту 1 цього розділу, передаються до УК або підрозділів персоналу разом із доданими до них підтвердними документами (довідки закладів охорони здоров’я про тимчасову непрацездатність або про звільнення військовослужбовців від виконання службових обов’язків за станом здоров’я; довідки закладів охорони здоров’я про час перебування на лікуванні (реабілітації) в закладі охорони здоров’я відповідно до висновку (постанови) ВЛК або про час перебування на стаціонарному обстеженні в закладі охорони здоров’я відповідно до висновку (постанови) ВЛК; довідки ВЛК з висновком (постановою) ВЛК про: звільнення від виконання обов’язків військової служби або від виконання службових обов’язків за станом здоров’я; звільнення від виконання службових обов’язків за станом здоров’я на строк, необхідний для оформлення звільнення, але не більше 30 календарних днів; потребу в стаціонарному лікуванні (реабілітації) в лікувальному закладі із зазначенням орієнтовного строку лікування (реабілітації); потребу в стаціонарному обстеженні із зазначенням закладу охорони здоров’я; інші документи, що підтверджують обставини, визначені пунктом 47 Положення).

29. Протягом строку перебування в розпорядженні, але не пізніше ніж за 15 робочих днів до його закінчення керівник (начальник) підрозділу, в розпорядженні якого перебуває військовослужбовець (стосовно тих, які перебувають у розпорядженні керівництва СЗРУ,- керівник (начальник) УК), подає мотивований рапорт, що доповідається керівникам (начальникам), зазначеним у підпунктах 1-3 пункту 1 цього розділу (стосовно тих, які перебувають у розпорядженні керівництва СЗРУ,- керівництву СЗРУ), для прийняття відповідних управлінських рішень щодо призначення на посаду або звільнення військовослужбовця з військової служби у встановленому законодавством порядку.

У рапорті стосовно військовослужбовця в обов’язковому порядку зазначаються:

військове звання, прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), особистий номер (за наявності), дата народження, освіта, стаж військової служби;

посада, яку він займав, та дата призначення на цю посаду перед зарахуванням у розпорядження;

дата, підстава зарахування в розпорядження, строк перебування в розпорядженні із зазначенням часу, що був виключений з загальної тривалості періоду перебування в розпорядженні, та підстави для такого виключення (пункт 47 Положення);

дата та підстави скасування допуску до державної таємниці (в разі його скасування);

заходи, що були проведені з метою вирішення питання подальшого його використання на службі та керівники (начальники), які брали участь в їх проведенні;

ступінь придатності до військової служби за станом здоров’я (в разі направлення на медичний огляд до ВЛК);

вакантна військова посада (рівнозначна або нижча), яка є або була в підпорядкованому структурному підрозділі або в інших підрозділах СЗРУ (на підставі інформації УК за результатами підбору відповідних посад у підрозділах СЗРУ, проведеного за ініціативою керівника (начальника) структурного підрозділу, в розпорядженні якого перебуває військовослужбовець) у період перебування в розпорядженні, на яку може бути призначено військовослужбовця з дотриманням вимог, установлених пунктом 41 Положення, яка була запропонована для призначення військовослужбовця, та його ставлення до можливого призначення;

результати проведених заходів та пропозиції щодо подальшого його використання на службі відповідно до Положення.

На підставі рішення керівників (начальників), зазначених у підпунктах 1-3 пункту 1 цього розділу (стосовно тих військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні керівництва СЗРУ,- керівництва СЗРУ), оформлюються подання до призначення або до звільнення з військової служби (стосовно тих військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні керівництва СЗРУ,- УК) із урахуванням вимог пункту 3 розділу I цієї Інструкції.

30. Військовослужбовці зараховуються в розпорядження відповідних начальників за підпунктом 7 пункту 48 Положення на підставі повідомлення режимно-секретного органу СЗРУ.

31. Звільнення військовослужбовця з посади та зарахування його в розпорядження відповідного начальника у зв’язку зі скороченням штатів (підпункт 8 пункту 48 Положення) провадиться з дня видання наказу про зміни в штаті чи з дня набрання чинності наказом про зміни в штаті, зазначеного в такому наказі.

Звільнення військовослужбовця з посади та зарахування його в розпорядження відповідного начальника у зв’язку з проведенням організаційних заходів (підпункт 8 пункту 48 Положення) провадиться з дня прийняття Головою СЗРУ рішення щодо проведення таких заходів. Датою прийняття рішення про проведення організаційних заходів (змін організаційно-штатної побудови підрозділів, перерозподілу посадових обов’язків та наявних сил підрозділів СЗРУ у зв’язку зі зміною покладених на них завдань, термінового переміщення військовослужбовців для здійснення оперативно-службової (службової) діяльності на її окремих напрямах, підвищення її ефективності тощо) є дата, зазначена в одному зі службових документів (наказі, розпорядженні, доповідній (службовій) записці, мотивованому рапорті заступника Голови СЗРУ або керівника (начальника) структурного підрозділу), з викладеними конкретними пропозиціями щодо необхідності проведення таких заходів.

32. У разі неможливості призначення військовослужбовця, який перебуває в розпорядженні у зв’язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів (підпункт 8 пункту 48 Положення), на рівнозначну посаду в структурному підрозділі, в якому він проходить військову службу, відповідний керівник (начальник) не пізніше одного місяця з дня зарахування військовослужбовця в розпорядження приймає рішення про подання такого військовослужбовця за його згодою до призначення на нижчу посаду в структурному підрозділі, в якому він проходить військову службу, за основною або спорідненою спеціальностями військовослужбовця чи набутим досвідом служби або про переведення за його згодою до Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань із виключенням зі списків особового складу СЗРУ згідно з поданим рапортом та за наявності письмового клопотання відповідних військових формувань.

У разі відсутності згоди військовослужбовця щодо призначення на посаду або переведення до Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань із виключенням зі списків особового складу СЗРУ та письмового клопотання відповідних військових формувань, військовослужбовець у встановленому порядку подається до звільнення з військової служби у зв’язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів у разі неможливості його використання на службі.

У разі відсутності в структурному підрозділі посад для призначення військовослужбовця, який перебуває в розпорядженні, керівник (начальник) цього підрозділу у взаємодії з УК організовує підбір відповідних посад у підрозділах СЗРУ з урахуванням його фахової підготовки, досвіду та напряму роботи, результатів попередньої діяльності, стану здоров’я. Про необхідність такого підбору керівник (начальник) структурного підрозділу, в розпорядженні якого перебуває військовослужбовець, не пізніше 10 днів після місячного строку перебування військовослужбовця в розпорядженні надсилає до УК відповідний лист із зазначенням інформації щодо відсутності вакантних військових посад для призначення, наявності пропозицій військовослужбовця або його бажання щодо подальшого проходження військової служби. УК у межах одного місяця з дня надходження листа керівника (начальника) структурного підрозділу здійснює підбір відповідних вакантних військових посад у СЗРУ з урахуванням вимог пункту 41 Положення. За результатами підбору відповідних посад у підрозділах СЗРУ УК невідкладно інформує керівника (начальника) структурного підрозділу, в розпорядженні якого перебуває військовослужбовець, для організації подальшої роботи з ним.

Заходи з підбору відповідних посад у підрозділах СЗРУ не проводяться в разі прийняття керівником (начальником), зазначеним у підпунктах 1-3 пункту 1 цього розділу, рішення про задоволення поданого військовослужбовцем рапорту про звільнення з військової служби з підстав, передбачених законодавством, або про переведення за його згодою до Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань із виключенням зі списків особового складу СЗРУ за наявності письмового клопотання відповідних військових формувань.

33. Звільнення військовослужбовця з посади та зарахування його в розпорядження відповідного начальника з підстави, передбаченої підпунктом 13 пункту 48 Положення, здійснюється з дня прийняття рішення слідчого судді (суду) відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.

34. На військовослужбовців, які перебувають у розпорядженні з підстав, передбачених підпунктами 3-5, 8, 17, 18, 21 пункту 48 Положення, на період перебування їх у розпорядженні може покладатися тимчасове виконання обов’язків (пункт 49 Положення), про що видається та оголошується військовослужбовцям відповідний наказ по особовому складу.

35. Зарахування військовослужбовця, який перебуває в розпорядженні відповідного начальника, у розпорядження іншого начальника без зміни підстави такого зарахування допускається в межах строку, встановленого на відповідній підставі (пункт 48 Положення) та здійснюється на підставі рапорту, поданого керівником (начальником) підрозділу, в розпорядження якого пропонується зарахувати військовослужбовця, на ім’я керівника (начальника), зазначеного в підпунктах 1-3 пункту 1 цього розділу, попередньо погодженого з начальником, у розпорядженні якого перебуває військовослужбовець.

Зарахування військовослужбовця, який перебуває в розпорядженні відповідного начальника, з іншої підстави, визначеної пунктом 48 Положення, здійснюється на підставі рапорту, поданого керівником (начальником) підрозділу, в розпорядженні якого перебуває військовослужбовець, на ім’я керівника (начальника), зазначеного в підпунктах 1-3 пункту 1 цього розділу.

Зарахування військовослужбовця, який перебуває в розпорядженні відповідного начальника з іншої підстави, визначеної пунктом 48 Положення, в тому числі в розпорядження іншого начальника, здійснюється на строк залежно від зміненої нової підстави, з якої він зараховується. Строк перебування в розпорядженні в такому разі обчислюється з дня зарахування в розпорядження з нової підстави.

Зарахування військовослужбовця в розпорядження відповідного начальника у випадках, передбачених абзацами першим та другим цього пункту, оформлюється наказами по особовому складу керівників (начальників), зазначених у підпунктах 1-3 пункту 1 цього розділу.

36. У разі потреби в покладанні на військовослужбовця тимчасового виконання обов’язків за іншою посадою, яку він не займає (пункт 49 Положення), керівник (начальник) підрозділу, в якому є така потреба, в порядку підпорядкованості подає мотивований рапорт із обґрунтуванням та відповідними пропозиціями, зокрема щодо звільнення військовослужбовця від виконання обов’язків за основною посадою та тимчасового підпорядкування керівнику (начальнику) іншого підрозділу СЗРУ (пункт 50 Положення), в якому він тимчасово виконуватиме обов’язки за іншою посадою. Такий рапорт погоджується з керівником (начальником) структурного підрозділу, в якому військовослужбовець проходить військову службу за основною посадою та із заступником Голови СЗРУ відповідно до розподілу службових обов’язків.

Про покладення на військовослужбовця тимчасового виконання обов’язків (пункт 49 Положення), рішення про звільнення його від виконання обов’язків за основною посадою та тимчасового підпорядкування керівнику (начальнику) іншого підрозділу СЗРУ, в якому він тимчасово виконуватиме обов’язки за іншою посадою, зазначається у відповідному наказі. У такому разі військовослужбовець, на якого покладено тимчасове виконання обов’язків, не вважається тимчасово відсутнім, а тимчасове виконання обов’язків за основною посадою такого військовослужбовця на інших військовослужбовців не покладається.

{Абзац другий пункту 36 розділу IV із змінами, внесеними згідно з Наказом Служби зовнішньої розвідки № 240 від 12.04.2024}

Покладання тимчасового виконання обов’язків за посадами офіцерського складу на військовослужбовців, які проходять військову службу за контрактом осіб сержантського і старшинського складу, не допускається.

Покладання тимчасового виконання обов’язків за посадою на інших військовослужбовців проводиться з урахуванням їх відповідності кваліфікаційним вимогам до цієї посади або за умови перебування цих військовослужбовців у кадровому резерві.

При цьому, якщо за цією посадою передбачається зміна виду службової діяльності (оперативна, оперативно-постова, оперативно-технічна, аналітична, адміністративна, господарська, інженерно­технічна, медична чи інша), рішення про покладання тимчасового виконання обов’язків приймається за умови придатності військовослужбовців за станом здоров’я та їх професійно-психологічної придатності до відповідного виду службової діяльності. З цією метою військовослужбовці направляються на медичний огляд ВЛК та на проходження професійно-психологічного відбору, якщо раніше вони не проходили такі огляд та відбір.

Строк тимчасового виконання обов’язків за посадою обчислюється з дня видання відповідного наказу або дня, зазначеного в такому наказі, і завершується днем увільнення від тимчасового виконання обов’язків за посадою, зазначеному у відповідному наказі.

37. Тимчасове підпорядкування військовослужбовців керівнику (начальнику) іншого підрозділу СЗРУ без звільнення з посад, які вони займають (пункт 50 Положення), здійснюється строком до шести місяців наказами керівників (начальників), зазначених у підпунктах 1, 2 пункту 1 цього розділу.

Строк тимчасового підпорядкування військовослужбовців керівнику (начальнику) іншого підрозділу СЗРУ обчислюється з дня видання відповідного наказу або дня, зазначеного в такому наказі, до дня закінчення строку такого підпорядкування, зазначеного у відповідному наказі.

Підставою для тимчасового підпорядкування військовослужбовців є рапорт (службова записка) керівника (начальника) структурного підрозділу, якому вони будуть тимчасово підпорядковані, на ім’я керівників (начальників), зазначених у підпунктах 1, 2 пункту 1 цього розділу, попередньо погоджений із керівником (начальником) структурного підрозділу, в якому військовослужбовці займають штатні посади. У рапорті (службовій записці) наводиться обґрунтування необхідності тимчасового підпорядкування військовослужбовців керівнику (начальнику) іншого підрозділу СЗРУ (проведення заходів із метою сприяння реалізації національних інтересів України, забезпечення безпеки та участі у формуванні й реалізації державної політики у визначених законом сферах, посилення обороноздатності держави, захисту інтересів держави, здійснення розвідувальної діяльності відповідно до завдань, функцій та повноважень СЗРУ, визначених законодавством, виконання інших службових завдань із урахуванням їхньої основної чи спорідненої спеціальності та набутого досвіду, стажування на іншій посаді, підвищення кваліфікації) та строк такого підпорядкування.

У разі необхідності зміни строку тимчасового підпорядкування військовослужбовців керівник (начальник) структурного підрозділу, якому вони тимчасово підпорядковані, або керівник (начальник) структурного підрозділу, в якому військовослужбовці займають штатні посади, подає рапорт (службову записку) на ім’я керівників (начальників), зазначених у підпунктах 1, 2 пункту 1 цього розділу, попередньо погоджений із керівником (начальником) структурного підрозділу, в якому військовослужбовці займають штатні посади, або з керівником (начальником) структурного підрозділу, якому вони тимчасово підпорядковані, відповідно. У рапорті (службовій записці) зазначається обґрунтування необхідності зміни строку тимчасового підпорядкування військовослужбовців із зазначенням дня, з якого необхідно змінити їх підпорядкування. Після прийняття відповідного рішення керівників (начальників), зазначених у підпунктах 1, 2 пункту 1 цього розділу, вносяться зміни до наказів, якими військовослужбовці були тимчасово підпорядковані керівнику (начальнику) іншого підрозділу СЗРУ.

На період тимчасового підпорядкування військовослужбовців керівнику (начальнику) іншого підрозділу СЗРУ тимчасове виконання обов’язків за посадами таких військовослужбовців на інших військовослужбовців не покладається.

38. Переведення військовослужбовців СЗРУ до Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань із виключенням зі списків особового складу СЗРУ (крім військовослужбовців, призначення на посади та звільнення з посад яких належить до повноважень Президента України) здійснюється на підставі письмового клопотання відповідних військових формувань та поданих військовослужбовцями в порядку підпорядкованості рапортів на ім’я керівників (начальників), зазначених у підпунктах 1-3 пункту 1 цього розділу (стосовно тих, які перебувають у розпорядженні Голови СЗРУ,- Голови СЗРУ).

39. Накази керівників (начальників), зазначених у підпунктах 1-3 пункту 1 цього розділу, про призупинення військової служби для військовослужбовців, які самовільно залишили підрозділ СЗРУ або місце служби, дезертирували або добровільно здалися в полон, якщо інше не визначено законодавством, готують УК або підрозділи персоналу після отримання рапорту керівника (начальника) підрозділу, в якому проходив службу такий військовослужбовець, поданого в порядку підпорядкованості та розглянутого керівниками (начальниками), зазначеними в підпунктах 1-3 пункту 1 цього розділу.

В наказі зазначаються підстава та день призупинення військової служби (який є днем внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань), з якого військовослужбовець вважається звільненим із посади та йому призупинено контракт про проходження військової служби. У наказі оголошується, що з дня призупинення військової служби військовослужбовець вважається таким, що не виконує (не несе) обов’язків військової служби, йому призупиняється виплата грошового, здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення та обчислення вислуги років.

Щодо військовослужбовців, стосовно яких судом винесено виправдувальний вирок, що набрав законної сили, або стосовно яких закрито кримінальне провадження відповідно до пунктів 1, 2, 3 частини першої статті 284 Кримінального процесуального кодексу України, УК або підрозділи персоналу готують накази керівників (начальників), зазначених у підпунктах 1-3 пункту 1 цього розділу, після отримання рапорту керівника (начальника) підрозділу, в якому проходив службу такий військовослужбовець, поданого в порядку підпорядкованості та розглянутого керівниками (начальниками), зазначеними в підпунктах 1-3 пункту 1 цього розділу.

В наказі зазначаються підстава та день, з якого військова служба та дія контракту продовжуються, оголошується про зарахування строку призупинення військової служби до вислуги років для виплати надбавки за вислугу років і призначення пенсії та до вислуги років для присвоєння чергового військового звання, а також про виплату грошового, здійснення продовольчого, речового, інших видів забезпечення за весь час необґрунтованого призупинення військової служби.

40. Військовослужбовці, призначені на посади, зазначені в пункті 1 частини першої статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в яких наявні підприємства чи корпоративні права, зобов’язані здійснити заходи щодо запобігання конфлікту інтересів відповідно до законодавства про запобігання корупції.

V. Атестування

1. Атестування військовослужбовців СЗРУ проводиться відповідно до розділу V Положення та з метою внесення обґрунтованих рекомендацій керівникам (начальникам) підрозділів для прийняття ними рішень в межах повноважень, визначених статутами Збройних Сил України, Положенням та цією Інструкцією, щодо:

подальшого проходження військовослужбовцями військової служби;

забезпечення об’єктивного оцінювання професійної підготовки, ділових та моральних якостей військовослужбовців, їх розстановки;

використання військовослужбовців на службі, направлення їх на навчання (курси вдосконалення, перепідготовки, підвищення кваліфікації тощо);

відповідності військовослужбовців займаним посадам;

звільнення з військової служби через службову невідповідність;

звільнення з військової служби через службову невідповідність військовослужбовців, на яких накладено дисциплінарне стягнення - попередження про неповну службову відповідність - та які протягом шести місяців після накладення такого стягнення не виправили своєї поведінки і вчинили правопорушення;

інших питань, пов’язаних із проходженням військовослужбовцями військової служби.

Атестування військовослужбовців, до яких застосовано дисциплінарне стягнення - попередження про неповну службову відповідність - та які протягом шести місяців після накладення такого стягнення не виправили своєї поведінки і вчинили правопорушення, проводиться в місячний строк після закінчення шести місяців від дня застосування до військовослужбовців такого стягнення.

2. Атестування військовослужбовців у мирний час проводиться не рідше ніж один раз на 5 років, а також в обов’язковому порядку:

не пізніше ніж за 3 місяці до закінчення строку контракту;

під час вирішення питання щодо звільнення військовослужбовця з військової служби через службову невідповідність.

За рішенням Голови СЗРУ атестування військовослужбовців може бути проведено також в інші строки або з інших підстав, ніж передбачені цим пунктом.

Не проводиться атестування військовослужбовців:

прикомандированих до Верховної Ради України, Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи місцевих рад у зв’язку з обранням на виборні посади, на яких вони працюють на постійній основі;

відряджених до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних та комунальних закладів освіти;

військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період;

військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період;

військової служби за призовом осіб офіцерського складу;

військової служби за контрактом, які визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби за станом здоров’я.

3. Щороку (в листопаді - грудні) УК розробляє план підготовки та проведення атестування військовослужбовців, який затверджує Голова СЗРУ.

У плані передбачаються такі заходи: складення списків військовослужбовців, які підлягають атестуванню наступного року, надсилання їх для ознайомлення та організації відповідної роботи до структурних підрозділів, де проходять службу військовослужбовці, а списків військовослужбовців, атестації яких підлягають розгляду в Центральній атестаційній комісії СЗРУ,- до УК; вивчення військовослужбовцями порядку атестування; визначення (уточнення) складу атестаційних комісій та затвердження їх наказами відповідних начальників; проведення занять із керівним складом, співробітниками УК та підрозділів персоналу, головами та членами атестаційних комісій; розроблення та затвердження відповідними керівниками (начальниками) графіка проведення атестування та схеми атестування військовослужбовців СЗРУ (додаток 9 до цієї Інструкції), що розсилаються до підрозділів для ознайомлення особового складу й виконання; обговорення на нарадах керівного складу процесу підготовки й проведення атестування, а також підсумків атестування з постановкою завдань із реалізації атестаційних висновків.

4. Організаційно-методичне та інформаційне забезпечення підготовки, проведення, підбиття підсумків атестування військовослужбовців та реалізації атестації покладається на УК та підрозділи персоналу.

5. Атестацію на підлеглого складає безпосередній начальник за умови спільної служби з ним не менше 3 місяців. Якщо такий начальник не має тримісячного строку спільної служби з військовослужбовцем, який атестується, то атестацію складає інший прямий начальник, який має строк спільної служби з цим військовослужбовцем понад 3 місяці.

6. Начальник, зазначений у пункті 5 цього розділу, щодо якого порушено клопотання про переміщення до нового місця служби, повинен скласти атестації на підлеглих військовослужбовців, які згідно з графіками підлягають атестуванню, впродовж трьох місяців із дня його фактичного вибуття до нового місця служби.

7. Військовослужбовець, щодо якого порушено клопотання про переміщення до нового місця служби, атестується за попереднім місцем служби. У разі переміщення також ураховується затверджене у встановленому порядку рішення атестаційної комісії.

8. Начальники, які складають атестації, зобов’язані:

1) ознайомитись із встановленим порядком атестування військовослужбовців;

2) об’єктивно оцінювати ділові та моральні якості військовослужбовця, який атестується.

Для цього:

проаналізувати проходження служби військовослужбовцем за період із часу його останнього атестування з урахуванням періоду проходження ним служби під час перебування в розпорядженні відповідного начальника, оцінити рівень його професійної та спеціальної підготовки, ділові та моральні якості військовослужбовця, ефективність та якість виконання покладених на нього обов’язків, визначених посадовими інструкціями або тимчасовими службовими обов’язками, чи виконання окремих завдань, складність виконуваної роботи та її результативність, показники роботи військовослужбовця, що атестується, стан справ у підрозділі, яким він керує;

провести з військовослужбовцем не менше двох співбесід (одну - на початку року атестування, другу - безпосередньо перед складанням атестації) з питань проходження ним служби та виконання обов’язків, визначених посадовими інструкціями або тимчасовими службовими обов’язками, чи виконання окремих завдань, удосконалення професійної та спеціальної підготовки, стилю, методів роботи, звернути увагу військовослужбовця на основні найбільш характерні й істотні недоліки, які можливо існують у його службовій діяльності та/або особистій поведінці, надати необхідні рекомендації щодо їх усунення.

Військовослужбовці зобов’язані усунути зазначені недоліки, а прямі начальники - вимагати від військовослужбовців усунення недоліків та надавати їм у цьому допомогу.

Зміст проведених співбесід відображається в аркушах співбесід, що складаються в довільній формі, підписуються начальником, який їх проводив, та військовослужбовцем, який атестується, і у встановленому порядку передаються секретареві атестаційної комісії відповідного підрозділу для долучення до матеріалів проведення атестування;

3) на основі всебічного вивчення військовослужбовця, що атестується, особисто скласти атестацію на підлеглого із викладенням висновку за нею та підписати її;

4) у встановлені строки подати атестацію в порядку підпорядкованості для отримання висновків і затвердження.

9. Атестація складається за формою, наведеною в додатку 10 до цієї Інструкції. В тексті атестації, який викладається в довільній формі, мають бути відображені дані, що характеризують військовослужбовця:

готовність до служіння Українському народові;

особиста дисциплінованість, вимогливість до себе та підлеглих;

організованість та вміння визначити головний напрям у роботі, здатність якісно виконувати поставлені завдання, виявляти ініціативу, швидко орієнтуватися й уміло діяти в складній обстановці, аналітичні здібності;

якість керування підлеглими, вміння навчати та виховувати їх організаторські здібності, авторитет у колективі;

оцінка стану справ у підрозділі, яким керує військовослужбовець, що атестується (дисципліна, бойова готовність, виконання оперативно-службових (службових) завдань, стан професійної та спеціальної підготовки тощо);

рівень професійної та спеціальної підготовки, знання та рівень виконання вимог статутів Збройних Сил України, інших нормативно-правових актів з питань проходження військової служби, якість виконання завдань та службових обов’язків, а також удосконалення спеціальних знань, конкретні показники в роботі, наявність наукового ступеня, вченого звання, почесного звання, знання іноземних мов, уміння застосовувати отримані знання на практиці, наявність оперативного досвіду, досвіду управлінської діяльності, наставництва тощо;

здатність критично оцінювати свою діяльність, творчо ставитися до справи, наполегливість у виконанні службових обов’язків, авторитет у колективі, вміння зберігати державну та розвідувальну таємницю, дотримуватися правил конспірації в роботі;

основні найбільш характерні й істотні недоліки в службовій діяльності та особистій поведінці, якщо вони є;

стан здоров’я та фізична підготовленість, здатність переносити психофізичні навантаження та виконувати завдання в складних умовах;

інші дані, які, на думку начальника, що складає атестацію, заслуговують на увагу для більш повної характеристики підлеглого.

Для керівників (начальників) усіх рівнів як додаткові критерії об’єктивного оцінювання їхньої діяльності враховуються також стан дисципліни та правопорядку в підпорядкованих їм підрозділах.

10. У висновку за атестацією зазначається, чи відповідає військовослужбовець, що атестується, займаній посаді або посаді, яку займав до зарахування в розпорядження відповідного начальника (стосовно військовослужбовця, який перебуває в розпорядженні відповідного начальника), а також пропозиції щодо подальшого найбільш доцільного його використання на службі, враховуючи професійні, ділові та моральні якості, досвід роботи, здібності й нахили.

При цьому можуть бути надані такі рекомендації щодо:

призначення на вищу посаду (на яку й коли);

включення до кадрового резерву із зазначенням конкретної вищої посади;

виключення з кадрового резерву із зазначенням мотивів виключення;

направлення на навчання, курси підвищення кваліфікації;

переміщення на рівнозначну посаду (на яку посаду доцільно перевести та причина переведення: необхідність укомплектування інших посад, для більш доцільного його використання на службі тощо);

переміщення на інший вид службової діяльності (оперативну, оперативно-постову, оперативно-технічну, аналітичну, адміністративну, господарську, інженерно-технічну, медичну та іншу) із зазначенням мотивів переведення, на яку посаду і коли;

переміщення з вищої посади на нижчу, із зазначенням підстави та посади, на яку доцільно призначити;

продовження військової служби за новим контрактом чи залишення на військовій службі понад граничний вік;

недоцільність укладання нового контракту;

звільнення з військової служби і з якої підстави.

У висновку за атестацією разом із визначенням відповідності військовослужбовця займаній посаді та викладенням рекомендацій про подальше його використання на службі зазначається, які недоліки в службі та особистій поведінці йому необхідно усунути (якщо вони є).

Висновок і рекомендації мають бути логічним підсумком викладених у тексті атестації даних, що характеризують військовослужбовця, не підлягати подвійному тлумаченню й відповідати змісту рішень та рекомендацій, передбачених цим пунктом.

Висновок про невідповідність військовослужбовця займаній посаді в обов’язковому порядку повинен підтверджуватися наявною в атестації інформацією про факти, що свідчать про це.

11. Начальник забезпечує об’єктивність і повноту складеної ним атестації, обґрунтованість атестаційного висновку і рекомендацій, а також їх відповідність визначеним Положенням та цією Інструкцією вимогам.

12. Складена атестація подається на розгляд старшим начальникам. Старші начальники зобов’язані всебічно розглянути зміст атестації, з’ясувати відповідність викладених у ній даних дійсному стану справ у службовій діяльності військовослужбовця, який атестується, зазначити у відповідному розділі атестації свою позицію щодо змісту атестації та висновку за нею, поставити дату та підпис.

У разі незгоди старшого начальника зі змістом атестації та висновком за нею він складає свій обґрунтований висновок, який викладає у відповідному розділі атестації.

Після розгляду старшими начальниками атестація передається на розгляд до відповідної атестаційної комісії.

13. Атестації подаються до атестаційної комісії в строк, установлений графіком проведення атестування.

14. Атестації, складені на військовослужбовців, розглядають атестаційні комісії. Атестаційні комісії створюються в структурних підрозділах СЗРУ (за потреби - в підрозділах, що входять до складу структурних підрозділів СЗРУ зі статусом служби та вище).

У СЗРУ постійно діє Центральна атестаційна комісія.

15. Атестаційна комісія є колегіальним органом, на який покладаються завдання:

забезпечення об’єктивного оцінювання професійної підготовки, ділових та моральних якостей військовослужбовців, їх розстановки;

надання керівнику (начальнику) підрозділу пропозицій стосовно використання військовослужбовців на службі, направлення їх на навчання (курси вдосконалення, перепідготовки, підвищення кваліфікації тощо);

прийняття рішень стосовно відповідності військовослужбовців займаним посадам;

вирішення питань звільнення з військової служби через службову невідповідність військовослужбовців,

вирішення питань звільнення з військової служби через службову невідповідність військовослужбовців, на яких накладено дисциплінарне стягнення - попередження про неповну службову відповідність, та які протягом шести місяців після накладення такого стягнення не виправили своєї поведінки і вчинили правопорушення;

розгляд за рішенням керівника (начальника) підрозділу, в складі якого створена та діє атестаційна комісія, інших питань, пов’язаних із проходженням військовослужбовцями військової служби.

16. Атестаційні комісії створюються в складі:

голови - першого заступника (заступника) керівника (начальника) відповідного підрозділу;

членів - заступників керівника (начальника) відповідного підрозділу, керівників (начальників) підрозділів у складі відповідних підрозділів, керівника (начальника) підрозділу персоналу (за наявності в штаті);

секретаря - з числа осіб офіцерського складу підрозділу.

Склад атестаційних комісій (за посадами) визначається наказами керівництва СЗРУ, а в 7 та 8 службах 2 управління 2 департаменту - начальників відповідних служб.

Склад Центральної атестаційної комісії визначається наказом Голови СЗРУ.

17. Для проведення засідання атестаційної комісії необхідна наявність не менше двох третин її складу. Рішення комісії приймається щодо кожного військовослужбовця, що атестується, відкритим голосуванням, простою більшістю голосів присутніх членів атестаційної комісії. Голосування проводиться за відсутності військовослужбовця, що атестується. Рішення вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість присутніх. У разі рівного розподілу голосів вирішальним є голос голови атестаційної комісії.

18. Атестаційні комісії зобов’язані всебічно вивчити атестації, встановити їх відповідність діловим та особистим якостям військовослужбовців, які атестуються, і дати висновки за ними.

19. Атестаційні комісії мають право викликати на свої засідання для надання пояснень як самих військовослужбовців, які атестуються, так і начальників, які склали атестації.

За погодженням із керівниками (начальниками) структурних підрозділів СЗРУ до засідань атестаційних комісій у разі потреби можуть бути запрошені співробітники юридичних підрозділів, УК або підрозділів персоналу, власної безпеки тощо.

20. Атестації з висновком про невідповідність військовослужбовців займаній посаді або з наявною інформацією про недоліки в їхній службовій діяльності розглядаються в присутності військовослужбовців, які атестуються, та начальників, які склали атестації.

Атестаційна комісія має право розглянути атестацію за відсутності такого військовослужбовця, який не прибув на засідання атестаційної комісії (крім випадків перебування його у відрядженні, на лікуванні, у відпустці, участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі та стримування збройної агресії на територіях, де ведуться бойові дії), про що здійснюється запис у протоколі засідання атестаційної комісії.

21. Атестаційні комісії та начальники, які розглядають і затверджують атестації, до їх затвердження готують висновки за атестаціями з дотриманням вимог пунктів 9 та 10 цього розділу.

Висновок атестаційної комісії вноситься до протоколу засідання атестаційної комісії (додаток 11 до цієї Інструкції), який підписують голова, члени та секретар комісії. З протоколу висновок атестаційної комісії переноситься до атестації із зазначенням посад, військових звань, власних імен та прізвищ голови, членів комісії та підписується її секретарем.

22. Атестації затверджує прямий начальник відповідно до схеми атестування.

Затверджені атестації оголошує атестованим військовослужбовцям безпосередній (прямий) начальник у десятиденний строк після надходження їх у підрозділ. У разі перебування військовослужбовців у відрядженні, на лікуванні, у відпустці, а також у період участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі та стримування збройної агресії на територіях, де ведуться бойові дії, затверджені атестації їм оголошуються одразу після повернення до підрозділу.

Під час оголошення атестації безпосередній (прямий) начальник проводить співбесіду з атестованим, який ставить свій підпис в атестації і зазначає дату ознайомлення з нею.

23. У разі відмови військовослужбовця, який атестується, від підпису в атестації про ознайомлення з нею в ній робиться запис про це, підписується начальником, який проводив співбесіду, та присутніми під час співбесіди. Військовослужбовець має право подати до атестаційної комісії, в якій розглядалася атестація, пояснення й зауваження щодо змісту атестації та висновку за нею, а також викласти мотиви відмови від підпису про ознайомлення з атестацією.

У разі порушення порядку атестування, встановленого Положенням та цією Інструкцією, та необ’єктивності атестації атестаційна комісія проводить повторний розгляд атестації.

Рішення про повторний розгляд або складення нової атестації на військовослужбовця приймає Центральна атестаційна комісія СЗРУ чи атестаційна комісія структурного підрозділу (якщо атестацію розглядала атестаційна комісія, створена в підрозділі, що входить до його складу) за результатами розгляду скарг військовослужбовців або начальником, який затвердив атестацію.

У разі незгоди військовослужбовця з рішенням, прийнятим атестаційною комісією, яка розглядала атестацію, він протягом 10 днів із дня оголошення йому рішення атестаційної комісії, без урахування строку його тимчасової непрацездатності, перебування у відрядженні або у відпустці, а також у період участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі та стримування збройної агресії на територіях, де ведуться бойові дії, може подати скаргу до атестаційної комісії структурного підрозділу, а в разі незгоди з прийнятим нею рішенням він у такий самий строк може подати скаргу також до Центральної атестаційної комісії СЗРУ або начальнику, який затвердив атестацію.

24. Якщо військовослужбовець вважає, що під час проведення атестування було порушено порядок його проведення або допущено необ’єктивність атестації, він може подати скаргу до Центральної атестаційної комісії СЗРУ чи атестаційної комісії структурного підрозділу (якщо атестація розглядалася атестаційною комісією, створеною в підрозділі, що входить до його складу) або начальнику, який затвердив атестацію. Скарга подається протягом 10 днів із дня оголошення військовослужбовцю затвердженої атестації, без урахування строку тимчасової непрацездатності військовослужбовця, перебування його у відрядженні або у відпустці, а також у період участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі та стримування збройної агресії на територіях, де ведуться бойові дії.

25. Рішення Центральної атестаційної комісії може бути оскаржене військовослужбовцем до суду в порядку, передбаченому законодавством.

26. Про результати атестування керівники (начальники) підрозділів, у складі яких створені та діють атестаційні комісії, в місячний строк у порядку підпорядкованості інформують керівників (начальників) структурних підрозділів та організовують роботу з реалізації прийнятих рішень.

27. Прямі начальники повинні забезпечувати реалізацію атестаційних висновків із урахуванням практичної діяльності військовослужбовця після атестування.

28. Контроль за реалізацією висновків за атестаціями здійснюють керівники (начальники) структурних підрозділів, УК та підрозділи персоналу.

Для забезпечення реалізації атестаційних висновків керівники (начальники) структурних підрозділів, УК та підрозділи персоналу зобов’язані:

включати військовослужбовців, атестованих до призначення на вищі посади, до кадрового резерву на наступний рік, а також повідомляти УК про кандидатів, рекомендованих для призначення на посади, призначення на які здійснюють керівники (начальники), зазначені в підпунктах 1-2 пункту 1 розділу IV цієї Інструкції;

складати контрольні списки військовослужбовців, атестованих до переміщення на нижчі посади, до переміщення на інший вид службової діяльності або до звільнення з військової служби.

VI. Відпустки

1. Під час визначення тривалості щорічної основної відпустки залежно від вислуги років (пункт 62 Положення) календарне обчислення вислуги років здійснюється в порядку, встановленому для обчислення військовослужбовцям вислуги років на пенсію. При цьому час навчання військовослужбовців у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду до вислуги років для визначення їм тривалості щорічної основної відпустки не зараховується.

2. Час надання відпусток військовослужбовцям установлюють:

заступникам Голови СЗРУ, керівникам (начальникам) структурних підрозділів (за погодженням із заступниками Голови СЗРУ відповідно до розподілу службових обов’язків) - Голова СЗРУ;

військовослужбовцям, які перебувають у розпорядженні Голови СЗРУ або заступників Голови СЗРУ - Голова СЗРУ або заступники Голови СЗРУ відповідно;

радникам, помічникам Голови СЗРУ або помічникам заступників Голови СЗРУ - керівник (начальник) структурного підрозділу, штатом якого передбачені такі посади (за погодженням із Головою СЗРУ або заступниками Голови СЗРУ відповідно);

військовослужбовцям структурних підрозділів (крім військовослужбовців, підпорядкованих начальникам 7, 8 служб 2 управління 2 департаменту) - керівники (начальники) структурних підрозділів;

військовослужбовцям 7, 8 служб 2 управління 2 департаменту - начальники цих служб відповідно.

Військовослужбовцям, призначеним на умовах сумісництва, відпустка надається одночасно з відпусткою, наданою за основною посадою.

3. У структурних підрозділах та в 7, 8 службах 2 управління 2 департаменту до 31 грудня складаються на наступний рік графіки щорічних відпусток (підпункт 1 пункту 61 Положення) військовослужбовців, які затверджують керівники (начальники), зазначені в пункті 2 цього розділу та примірники яких надсилаються до УК або підрозділів персоналу. Графіки відпусток оголошуються військовослужбовцям протягом 15 днів від дня їх затвердження. Ознайомлення військовослужбовців, які перебувають у відрядженні, на лікуванні, у відпустці, а також у період участі в здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі та стримування збройної агресії на територіях, де ведуться бойові дії, із зазначеним графіком здійснюється після повернення їх до підрозділу.

Військовослужбовцям, які прибули для подальшого проходження військової служби до підрозділів після затвердження графіків відпусток, щорічні відпустки надаються поза графіком на підставі поданих ними рапортів за рішенням керівників (начальників), зазначених у пункті 2 цього розділу.

Щорічні основні відпустки військовослужбовцям надаються рівномірно протягом календарного року з дотриманням вимог щодо забезпечення надійного функціонування підрозділу, підтримання мобілізаційної готовності та за умови одночасної відсутності не більше 30 відсотків загальної чисельності військовослужбовців певної категорії відповідного підрозділу.

4. Під час складання графіка відпусток повинно бути враховано надання відпусток у зручний час для військовослужбовців із числа осіб, які відповідно до законодавства мають таке право.

У зв’язку зі службовою необхідністю та одночасним дотриманням гарантованого державою відпочинку військовослужбовців графік відпусток можуть коригувати керівники (начальники), зазначені в пункті 2 цього розділу.

5. Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіками, узгоджується між військовослужбовцем і керівником (начальником), зазначеним у пункті 2 цього розділу, в порядку, визначеному пунктами 6-8 цього розділу.

6. Військовослужбовець подає в порядку підпорядкованості керівнику (начальнику), визначеному в пункті 2 цього розділу, рапорт про надання відпустки, в якому зазначає:

вид відпустки;

про надання щорічної додаткової відпустки одночасно зі щорічною основною відпусткою (за бажанням військовослужбовця);

тривалість відпустки в календарних днях;

дату початку відпустки;

місце проведення відпустки (населений пункт, виходячи з адміністративно-територіального устрою України - в разі проведення відпустки в межах України, адреса (якщо відома)), контактний номер телефону;

час (кількість діб), необхідний для проїзду до місця проведення відпустки та назад з огляду на віддаленість місця проведення відпустки;

вид транспорту, обраний для слідування до місця проведення відпустки та назад;

Рапорти з резолюціями відповідних керівників (начальників) про надання відпустки не пізніше ніж за 20 календарних днів до дати її початку передаються до УК або підрозділів персоналу для підготовки наказів по особовому складу.

7. Про тривалість наданих військовослужбовцям відпусток видаються накази по особовому складу.

8. Час, необхідний для проїзду військовослужбовця в межах України до місця проведення відпустки та назад, надається залежно від місця проходження ним військової служби до найбільш віддаленого місця проведення відпустки із розрахунку:

до 300 км - час на дорогу не надається;

від 300 до 1000 км - надається 1 доба (в один кінець);

понад 1000 км - надається 2 доби (в один кінець).

Розрахунок часу здійснюється з огляду на віддаленість і тривалість проїзду до місця проведення відпустки та з урахуванням пропозиції військовослужбовця (але не більше двох діб в один кінець). У разі поділу щорічної основної відпустки на частини (більш як 10 календарних днів) час, необхідний для проїзду до місця проведення відпустки та назад, додається до кожної її частини. У разі проведення відпустки за кордоном час, необхідний для проїзду військовослужбовця до місця проведення відпустки та назад, визначається з огляду на віддаленість від місця проходження ним військової служби до державного кордону України в напрямку проведення відпустки.

У разі проведення відпустки в декількох пунктах військовослужбовцю надається час для проїзду від місця проходження військової служби до одного із цих пунктів (з урахуванням бажання військовослужбовця) та назад.

Прямування до місця проведення відпустки та назад авіаційним транспортом, незалежно від напрямку (в межах України чи за її межі), не може бути підставою для надання часу (кількості діб) для проїзду до місця проведення відпустки та назад.

9. Військовослужбовець, який не вибув до зазначеного в рапорті місця проведення відпустки, місцезнаходження якого було враховано під час визначенні тривалості відпустки з урахуванням часу для проїзду до місця проведення відпустки та назад, або не підтвердив його, зобов’язаний прибути до місця проходження військової служби наступного дня після закінчення строку відпустки без урахування часу, наданого для проїзду до місця проведення відпустки та назад.

У такому разі військовослужбовець зобов’язаний у порядку підпорядкованості подати керівнику (начальнику), за рішенням якого надавалася відпустка, відповідний рапорт, який після розгляду керівником (начальником) передається до УК або підрозділу персоналу для внесення змін до наказів по особовому складу.

Місце проведення відпустки може бути підтверджене документами, наданими військовослужбовцем безпосередньому начальнику (використані квитки на проїзд у відповідному виді транспорту або довідки, видані санаторієм, пансіонатом, будинком відпочинку тощо).

Контроль за правомірністю надання та використання військовослужбовцями часу, наданого для проїзду до місця проведення відпустки та назад, здійснюють їхні безпосередні начальники.

У разі виявлення фактів неправомірних дій військовослужбовців, спрямованих на безпідставне збільшення тривалості відпустки за рахунок часу, необхідного для проїзду до місця проведення відпустки та назад, до таких військовослужбовців застосовуються заходи дисциплінарного впливу.

10. Щорічна основна відпустка має бути використана протягом календарного року. В особливих випадках із дозволу керівника (начальника), зазначеного в пункті 2 цього розділу, щорічна основна відпустка за минулий рік (або невикористана її частина) надається в першому кварталі наступного року, якщо раніше її не було надано.

11. Щорічна основна відпустка на вимогу військовослужбовця переноситься в разі: порушення строку повідомлення про час надання відпустки (абзац перший пункту 3 цього розділу) - до здійснення такого повідомлення; несвоєчасної (пізніше дня вибуття у відпустку) виплати грошового забезпечення за час щорічної основної відпустки - до виплати такого забезпечення.

Щорічну основну відпустку також переносить на інший період керівник (начальник), зазначений у пункті 2 цього розділу, в разі:

захворювання військовослужбовця до початку відпустки (на підставі довідки закладу охорони здоров’я);

настання строку відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (на підставі медичного висновку);

збігу щорічної основної відпустки з відпусткою у зв’язку з навчанням чи з відпусткою для лікування у зв’язку з хворобою або для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва).

12. Військовослужбовцям, які захворіли під час щорічної основної або щорічної додаткової відпустки, зазначені відпустки продовжуються на кількість невикористаних днів відпустки з наступного дня після її закінчення, а в разі перебування на лікуванні понад тривалість відпустки - після одужання.

Про продовження щорічної відпустки видається наказ по особовому складу, в якому зазначаються підстава для її продовження, кількість невикористаних у зв’язку із хворобою календарних днів, а також дата, до якої її продовжено. Такі накази видаються на підставі рапортів військовослужбовців, поданих керівникам (начальникам), зазначеним у пункті 2 цього розділу, після закінчення відпустки або одужання.

13. Постійний контроль за наданням щорічних відпусток військовослужбовцям згідно із затвердженими графіками покладається на керівників (начальників), зазначених у пункті 2 цього розділу, безпосередніх начальників військовослужбовців, УК або підрозділи персоналу.

14. Військовослужбовцям, прийнятим на військову службу в СЗРУ зі Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, щорічна основна відпустка надається, якщо така відпустка або її частина їм не були надані за попереднім місцем служби.

Військовослужбовцям, які закінчили військові навчальні заклади, в рік закінчення ними навчання відпустка надається після прибуття для подальшого проходження військової служби до СЗРУ, якщо така відпустка або її частина їм не були надані за попереднім місцем служби.

15. Відкликання військовослужбовців зі щорічної основної відпустки (пункт 65 Положення) здійснюють:

осіб офіцерського складу - Голова СЗРУ або заступники Голови СЗРУ відповідно до розподілу службових обов’язків;

осіб сержантського і старшинського складу - заступники Голови СЗРУ відповідно до розподілу службових обов’язків.

У разі відкликання військовослужбовця зі щорічної основної відпустки в наказі по особовому складу зазначаються дата відкликання зі щорічної основної відпустки, тривалість невикористаної частини відпустки в календарних днях, а також у разі їх наявності - відомості про місце проведення військовослужбовцем відпустки на дату відкликання, при цьому, у разі відкликання військовослужбовця із частини щорічної основної відпустки, в наказі по особовому складу зазначається тривалість невикористаної її частини в календарних днях, що залишилася до закінчення наданої частини щорічної основної відпустки.

16. Військовослужбовцям-жінкам за їхнім бажанням надається щорічна відпустка за поточний рік перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї.

Військовослужбовцям-жінкам надається відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами тривалістю, визначеною в медичному висновку:

до пологів - 70 календарних днів;

після пологів - 56 календарних днів (70 календарних днів - у разі народження двох і більше дітей або ускладнення пологів), починаючи з дня пологів.

17. Військовослужбовець, який перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (шестирічного віку - за медичними показниками), має право приступити до виконання службових обов’язків до закінчення відпустки. Про вихід на службу (в тому числі достроковий) з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (шестирічного віку - за медичними показниками) військовослужбовець не пізніше ніж за один місяць до виходу на службу повинен повідомити керівника (начальника) структурного підрозділу (підрозділу) рапортом, поданим у порядку підпорядкованості.

Щорічна основна відпустка в році закінчення відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (шестирічного віку - за медичними показниками) обчислюється пропорційно часу з дня закінчення цієї відпустки й до кінця календарного року з розрахунку 1/12 тривалості відпустки, на яку військовослужбовці мають право згідно з пунктом 62 Положення, за кожний повний місяць служби. У разі невикористання військовослужбовцем-жінкою щорічної основної відпустки, на яку вона мала право в календарному році перед відпусткою у зв’язку з вагітністю та пологами або після неї, така відпустка за її бажанням може бути надана після виходу на службу з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (шестирічного віку - за медичними показниками).

При цьому військовослужбовцям, які мають право на відпустку тривалістю 10 календарних днів і більше, надається час, необхідний для проїзду в межах України до місця проведення відпустки та назад (пункт 8 цього розділу).

Відпустка тривалістю менш як 10 календарних днів за бажанням військовослужбовця може бути надана одночасно зі щорічною основною відпусткою наступного року.

18. Додаткові відпустки надаються військовослужбовцям на підставах та в порядку, визначених законодавством.

Облік часу виконання обов’язків військової служби військовослужбовцями, які займають військові посади, визначені додатком 6 до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2012 року № 702 «Про затвердження переліку місцевостей з особливими природними географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами та переліків військових посад, виконання обов’язків військової служби за якими пов’язано з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням, ризиком для життя і здоров’я, а також Порядку надання та визначення тривалості щорічної додаткової відпустки залежно від часу проходження служби в зазначених умовах», здійснюють керівники (начальники) структурних підрозділів, в яких вони проходять військову службу за кожною умовою (посадою). Облік часу виконання обов’язків військової служби за такими посадами військовослужбовцями, які виконують зазначені обов’язки в органах державної влади, на підприємствах, в установах і організаціях будь-якої форми власності без розкриття належності до розвідувальних органів, здійснюють керівники (начальники) структурних підрозділів, за якими вони закріплені, за кожною умовою (посадою). Тривалість такої відпустки визначає (підтверджує) на рапорті військовослужбовця керівник (начальник) структурного підрозділу, в якому він проходить військову службу, або за яким він закріплений, пропорційно фактичному часу виконання обов’язків військової служби в зазначених умовах та (або) на посадах.

Облік часу виконання обов’язків військової служби військовослужбовцями, які займають військові посади, визначені додатком 6 до постанови Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2012 року № 702 «Про затвердження переліку місцевостей з особливими природними географічними, геологічними, кліматичними, екологічними умовами та переліків військових посад, виконання обов’язків військової служби за якими пов’язано з підвищеним нервово-емоційним та інтелектуальним навантаженням, ризиком для життя і здоров’я, а також Порядку надання та визначення тривалості щорічної додаткової відпустки залежно від часу проходження служби в зазначених умовах», та військовослужбовцями резерву, які виконують обов’язки за зазначеними посадами в органах державної влади, на підприємствах, в установах і організаціях будь-якої форми власності без розкриття належності до розвідувальних органів, здійснюють за кожною посадою керівники (начальники) структурних підрозділів, в яких вони проходять військову службу, або за якими вони закріплені. Тривалість такої відпустки визначає (підтверджує) на рапорті військовослужбовця керівник (начальник) структурного підрозділу, в якому він проходить військову службу або за яким він закріплений, пропорційно фактичному часу виконання обов’язків військової служби на зазначених посадах.

У разі звільнення з військової служби або переведення для подальшого проходження військової служби до інших утворених відповідно до законів України військових формувань, тривалість невикористаних військовослужбовцем щорічної додаткової відпустки визначає (підтверджує) у поданні до звільнення з військової служби або на рапорті військовослужбовця про переведення для подальшого проходження військової служби керівник (начальник) структурного підрозділу, в якому він проходить військову службу або за яким він закріплений.

19. Відпустки для лікування у зв’язку з хворобою або для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) (пункт 72 Положення) надаються військовослужбовцям на підставі висновку (постанови) ВЛК, що додається до рапорту військовослужбовця.

Загальний час безперервного перебування військовослужбовця на лікуванні в закладі охорони здоров’я та у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою або для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) контролюють керівники (начальники), зазначені в пункті 2 цього розділу.

20. У разі надання військовослужбовцям відпусток за сімейними обставинами час, необхідний для проїзду до місця проведення відпустки та назад (підпункти 2-4 пункту 73 Положення), обчислюється в порядку, визначеному в пункті 8 цього розділу.

VII. Звільнення з військової служби

1. Звільнення з військової служби здійснюється:

осіб офіцерського складу у військовому званні від полковника до генерал-лейтенанта включно, а також тих, які проходять військову службу на посадах, за якими штатом передбачено військові звання від полковника до генерал-лейтенанта включно,- наказами Голови СЗРУ;

осіб офіцерського складу у військовому званні до підполковника включно, а також тих, які проходять військову службу на посадах, за якими штатом передбачено військові звання до підполковника включно,- наказами заступників Голови СЗРУ відповідно до розподілу службових обов’язків;

осіб сержантського і старшинського складу - наказами заступників Голови СЗРУ відповідно до розподілу службових обов’язків, а також начальників 7 та 8 служб 2 управління 2 департаменту - стосовно підпорядкованих їм осіб сержантського і старшинського складу.

2. Звільнення з військової служби за ініціативою військовослужбовця здійснюється на підставі поданого ним у порядку підпорядкованості рапорту керівникам (начальникам), зазначеним у пункті 1 цього розділу, із зазначенням обставин та правових підстав для звільнення.

Звільнення з військової служби за ініціативою керівників (начальників) військовослужбовців здійснюється на підставі поданих ними в порядку підпорядкованості рапортів (службових записок) керівникам (начальникам), зазначеним у пункті 1 цього розділу, із зазначенням обставин та правових підстав для звільнення.

3. Під час підготовки документів до звільнення військовослужбовців із військової служби уточнюються дані про проходження ними служби. За необхідності документально підтверджуються періоди їхньої служби, що підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні, й окремо на пільгових умовах відповідно до чинного законодавства обчислюється вислуга років (страховий стаж) на пенсію та оформлюється розрахунок вислуги років (страхового стажу) військовослужбовця СЗРУ на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (додаток 12 до цієї Інструкції).

Розрахунок складає співробітник УК або підрозділу персоналу на підставі послужного списку військовослужбовця, інших документів (особової справи, військового квитка, трудової книжки, витягів із реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (індивідуальних відомостей про застраховану особу), наданих військовослужбовцем тощо), якими підтверджуються періоди, що зараховуються до страхового стажу, у двох примірниках, підписує та передає для перевірки співробітнику фінансового підрозділу, який після перевірки повертає розрахунок співробітнику УК або підрозділу персоналу.

Кожна позиція у розрахунку повинна охоплювати безперервний період служби, військовослужбовця в одному військовому формуванні, державному органі, його роботи на підприємстві, в установі, організації чи навчання, який підлягає зарахуванню до вислуги років на одній умові, визначеній постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб». Період навчання в цивільних закладах вищої освіти (незалежно від форми навчання та від того, закінчене воно чи ні), а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду в межах до п’яти років, що зараховується до вислуги років для призначення пенсії за пунктом «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зазначається у розрахунку окремою позицією.

Обчислена вислуга років оголошується військовослужбовцю під підпис. Заперечення військовослужбовця щодо розрахунку вислуги років розглядають відповідні підрозділи УК або підрозділи персоналу, фінансові та юридичні підрозділи (за необхідності) перед поданням військовослужбовця до звільнення з військової служби, за результатами чого приймаються рішення.

Після видання наказу про звільнення військовослужбовця з військової служби перший примірник розрахунку надається до фінансового підрозділу, інший долучається до особової справи військовослужбовця.

Також проводиться уточнення щодо використаних військовослужбовцем днів відпусток, передбачених чинним законодавством.

4. З військовослужбовцями перед звільненням із військової служби проводиться не менше двох співбесід:

1) першу співбесіду проводять у десятиденний строк (за винятком військовослужбовців, які підлягають звільненню у зв’язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, а також тих, які без поважних причин своєчасно не повідомили у встановленому порядку про свій намір укласти новий контракт про проходження військової служби) з дня подання рапорту (службової записки) керівника (начальника) про ініціювання звільнення військовослужбовця або дня отримання керівником (начальником) рапорту військовослужбовця про звільнення або дня надходження до підрозділу, в якому військовослужбовець проходить військову службу, атестації або наказу (витягу з наказу) про накладення дисциплінарного стягнення - звільнення з військової служби через службову невідповідність, повідомлення режимно-секретного органу СЗРУ про скасування військовослужбовцю допуску до державної таємниці, інших документів, що є підставою для порушення клопотання про звільнення з військової служби:

з особами сержантського і старшинського складу - безпосередні (прямі) начальники з числа осіб офіцерського складу;

з особами офіцерського складу до полковника включно - безпосередні (прямі) начальники, керівник (начальник) структурного підрозділу або його заступник, а з особами офіцерського складу, які проходять військову службу в 7 та 8 службах 2 управління 2 департаменту,- безпосередні (прямі) начальники, керівники (начальники) цих служб або їхні заступники;

з особами вищого офіцерського складу - безпосередній начальник, а також заступник Голови СЗРУ відповідно до розподілу службових обов’язків;

з військовослужбовцями, які перебувають у розпорядженні відповідних начальників,- начальник, у розпорядженні якого вони перебувають, чи за його дорученням - один із його заступників, а з військовослужбовцями, які перебувають у розпорядженні Голови СЗРУ,- Голова СЗРУ чи за його дорученням - один із заступників Голови СЗРУ або керівник (начальник) УК.

З військовослужбовцями, які підлягають звільненню у зв’язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, а також із військовослужбовцями, які без поважних причин своєчасно не повідомили у встановленому порядку про свій намір укласти новий контракт про проходження військової служби, перша співбесіда проводиться не пізніше як за 30 календарних днів перед поданням до звільнення.

Під час першої співбесіди роз’яснюються підстави та строки подання до звільнення, пільги та переваги з працевлаштування й матеріально-побутового забезпечення, надаються необхідні роз’яснення з інших питань, обговорюються питання виконання військового обов’язку в запасі (СЗРУ або Збройних Сил України), з’ясовуються територіальний центр комплектування та соціальної підтримки для направлення військовослужбовця на військовий облік (за необхідності), місце його проживання після звільнення, прохання військовослужбовця;

2) другу співбесіду проводить безпосередній начальник одразу перед направленням подання до звільнення з військової служби. Під час співбесіди здійснюється ознайомлення з поданням, надаються відповіді на запитання й прохання, висловлені військовослужбовцем під час першої співбесіди, уточнюються підстави звільнення з урахуванням висновку (постанови) ВЛК (за наявності) та інші питання, пов’язані зі звільненням.

До участі в співбесідах за необхідності залучають співробітників УК або підрозділів персоналу, фінансових та юридичних підрозділів.

Якщо під час співбесід військовослужбовці, що звільняються, порушили питання, які не можуть вирішити керівники (начальники), що проводять співбесіди, останні доповідають їх для вирішення старшому прямому начальнику з викладенням суті питання.

Зміст проведених співбесід відображається в аркушах співбесід, які складаються в довільній формі, підписуються керівниками (начальниками), які проводили співбесіди, та військовослужбовцем, який звільняється.

У разі відмови військовослужбовця підписати аркуш співбесіди його підписує керівник (начальник), який її проводив, та особи, присутні під час співбесіди, із зазначенням факту відмови.

Аркуші співбесід долучаються та зберігаються в особовій справі військовослужбовця.

5. Звільнення з військової служби військовослужбовців, визнаних ВЛК непридатними до військової служби, здійснюється на підставі висновку (постанови) ВЛК.

Інформацію про визнання військовослужбовця непридатним до військової служби, зазначена у висновку (постанові) ВЛК, співробітник УК або підрозділу персоналу надає керівнику (начальнику) структурного підрозділу (підрозділу), в підпорядкуванні якого військовослужбовець проходить військову службу, протягом п’яти робочих днів від дня отримання такого висновку (постанови) ВЛК. Співробітник УК або підрозділу персоналу робить відмітку на звороті висновку (постанови) ВЛК із зазначенням керівника (начальника), якому надано інформацію, дати її надання та долучає висновок (постанову) ВЛК до документів щодо звільнення військовослужбовця.

Подання до звільнення з військової служби військовослужбовців, визнаних ВЛК непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку, здійснюється не пізніше місячного строку від дня отримання підрозділом висновку (постанови) ВЛК чи інформації УК або підрозділу персоналу про результати проходження медичного огляду, зазначені у висновку (постанові) ВЛК.

6. Подання до звільнення військовослужбовців з військової служби у зв’язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, а також у зв’язку з неможливістю призначення на іншу посаду в разі прямого підпорядкування близькій особі здійснюється в разі неможливості їх використання на службі.

Неможливість використання військовослужбовців на службі визначається відсутністю вакантних військових посад за основною або спорідненою спеціальностями, рівнозначних посадам, які вони обіймають або обіймали перед зарахуванням у розпорядження відповідних начальників у зв’язку зі скороченням штатів або проведенням організаційних заходів, що підтверджується рапортом, який складається в порядку, передбаченому пунктом 29 розділу IV цієї Інструкції, а також відсутністю згоди військовослужбовця щодо призначення його на вакантну нижчу посаду.

7. Подання до звільнення з військової служби через службову невідповідність здійснюється на підставі:

наказу про накладення на військовослужбовців дисциплінарного стягнення - звільнення з військової служби через службову невідповідність, виданого керівниками (начальниками) в межах повноважень, визначених Дисциплінарним статутом Збройних Сил України;

атестації з висновком про звільнення з військової служби через службову невідповідність;

мотивованих рапортів (службових записок) із рішенням керівників (начальників), зазначених у пункті 1 цього розділу, та атестацій з висновком про звільнення з військової служби військовослужбовців, до яких застосовано дисциплінарне стягнення - попередження про неповну службову відповідність - які протягом шести місяців після накладення такого стягнення не виправили своєї поведінки і вчинили правопорушення та стосовно яких не прийняті рішення про переміщення на нижчі посади;

повідомлення режимно-секретного органу СЗРУ стосовно військовослужбовців, які не належать до кадрового складу, яким скасовано допуск до державної таємниці, якщо виконання покладених на військовослужбовців обов’язків вимагає доступу до державної таємниці, та рапорту, що складається в порядку, передбаченому пунктом 29 розділу IV цієї Інструкції, яким підтверджується відсутність рівнозначної посади, виконання обов’язків за якою не вимагає доступу до державної таємниці, та/або відсутність згоди військовослужбовця щодо призначення його на вакантну нижчу посаду, виконання обов’язків за якою не вимагає доступу до державної таємниці.

8. Підставою для звільнення військовослужбовця з військової служби у зв’язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем є невиконання (неналежне виконання) військовослужбовцем своїх службових обов’язків, порушення військової дисципліни або громадського порядку, за що на нього відповідно до Дисциплінарного статуту Збройних Сил України протягом року накладено два і більше дисциплінарних стягнень.

9. Подання до звільнення військовослужбовців із військової служби у зв’язку з набранням законної сили судовим рішенням, яким військовослужбовця притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення та накладено стягнення у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, що пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування; у зв’язку з набранням законної сили судовим рішенням про визнання активів військовослужбовця чи активів, набутих за його дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави - здійснюється протягом трьох робочих днів із дня отримання СЗРУ копії судового рішення, що набрало законної сили.

10. Звільнення військовослужбовця з військової служби у зв’язку з неможливістю призначення на іншу посаду в разі прямого підпорядкування близькій особі здійснюється з урахуванням строків, визначених статтею 27 Закону України «Про запобігання корупції».

У поданні до звільнення військовослужбовця з військової служби з такої підстави зазначаються обставини перебування військовослужбовця в підпорядкуванні прямого начальника, в тому числі найближчого до військовослужбовця прямого начальника, який є близькою йому особою, або наявності у прямому підпорядкуванні військовослужбовця близьких йому осіб, а також про те, що військовослужбовцем не вжито заходів щодо добровільного усунення цих обставин (подання рапорту з повідомленням про ці обставини, переміщення на іншу посаду або звільнення з військової служби), про відсутність вакантних посад, призначення на які виключає пряме підпорядкування, а також про відсутність згоди щодо переміщення його на нижчу посаду.

11. Подання до звільнення військовослужбовців із військової служби у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі, позбавлення військового звання чи позбавлення права займати певні посади, здійснюється після отримання СЗРУ копії вироку суду, що набрав законної сили. При цьому виключення зі списків особового складу СЗРУ провадиться з дня, коли вирок суду набрав законної сили.

12. Подання до звільнення військовослужбовців із військової служби у зв’язку із застосуванням заборони, передбаченої частинами третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади», здійснюється не пізніше ніж на третій робочий день із дня складення довідки про результати перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади», в разі встановлення стосовно військовослужбовця недостовірності відомостей, визначених пунктами 1 та/або 2 частини п’ятої статті 5 Закону України «Про очищення влади», або рапорту військовослужбовця про відмову від перевірки, передбаченої Законом України «Про очищення влади».

13. Подання до звільнення військовослужбовця з військової служби у зв’язку з припиненням громадянства України здійснюється на підставі відповідного указу Президента України або міжнародного договору України, що набрав чинності, яким передбачаються підстави припинення громадянства України, не пізніше ніж на третій робочий день від дня, коли про це стало відомо керівнику (начальнику), визначеному в пункті 1 цього розділу.

14. Подання до звільнення військовослужбовця кадрового складу з військової служби за згодою сторін здійснюється за наявності письмової згоди сторін: керівника (начальника), зазначеного в пункті 1 цього розділу, та військовослужбовця в узгоджений ними строк, яка оформляється в порядку, визначеному пунктом 2 цього розділу.

У разі звільнення військовослужбовця за його ініціативою згода керівника (начальника), зазначеного в пункті 1 цього розділу, підтверджується резолюцією такого керівника (начальника) на рапорті військовослужбовця за наявності клопотання керівника (начальника) структурного підрозділу (підрозділу), в якому військовослужбовець проходить службу.

У разі звільнення військовослужбовця за ініціативою керівника (начальника), зазначеного в пункті 1 цього розділу, згода щодо звільнення підтверджується підписом військовослужбовця на рапорті (службовій записці) керівника (начальника) структурного підрозділу (підрозділу), в якому військовослужбовець проходить службу, з клопотанням про звільнення військовослужбовця з військової служби за згодою сторін, поданому в порядку підпорядкованості на ім’я керівника (начальника), зазначеного в пункті 1 цього розділу.

Анулювання такої згоди можливе лише за взаємною згодою сторін.

У разі недосягнення взаємної згоди сторони письмово повідомляють одна одну про це у відповідних рапортах (службових записках) із викладенням обґрунтування причин незгоди.

У разі відсутності згоди однієї зі сторін звільнення військовослужбовця за згодою сторін не здійснюється, а розглядається питання звільнення його з військової служби за наявності інших підстав, визначених Положенням.

Рапорти (службові записки) та інші документи з цього питання долучаються до особової справи військовослужбовця.

15. Подання до звільнення з військової служби військовослужбовця кадрового складу, який відмовився від проходження перевірки, пов’язаної з призначенням на іншу посаду співробітника СЗРУ, або не пройшов таку перевірку, в тому числі відмовився від психофізіологічного дослідження із застосуванням технічних засобів фіксації реакцій людини, відмовився від оформлення допуску до державної таємниці, або якому відмовлено в наданні такого допуску, якщо для виконання ним службових обов’язків потрібен такий допуск, ініціюють керівники, яким підпорядковані такі військовослужбовці, в місячний строк після надходження до підрозділу рапорту (службової записки) керівника (начальника):

УК або підрозділу персоналу - стосовно військовослужбовця кадрового складу, який відмовився від проходження перевірки, пов’язаної з призначенням на іншу посаду співробітника СЗРУ, або не пройшов таку перевірку, складеного за матеріалами такої перевірки;

підрозділу СЗРУ, на який покладено функції (завдання) з проведення психофізіологічного дослідження із застосуванням технічних засобів фіксації реакцій людини - стосовно військовослужбовця, який відмовився від такого дослідження;

режимно-секретного органу СЗРУ - стосовно військовослужбовця кадрового складу, який відмовився від оформлення допуску до державної таємниці або якому відмовлено в наданні такого допуску, якщо для виконання ним службових обов’язків потрібен такий допуск, у разі неможливості призначення на рівнозначну посаду, виконання обов’язків за якою не вимагає доступу до державної таємниці, та/або відсутності згоди військовослужбовця щодо призначення його на вакантну нижчу посаду, виконання обов’язків за якою не вимагає доступу до державної таємниці.

16. Підставою для звільнення з військової служби військовослужбовця кадрового складу в разі вчинення ним дії, що спрямована на порушення обмеження, передбаченого пунктом 2 частини другої статті 31 Закону України «Про розвідку», або спричинення ним порушення такого обмеження є документальне підтвердження вчинення військовослужбовцем такої дії (письмове повідомлення УК або підрозділу персоналу - на підставі матеріалів особової справи, в тому числі за результатами перевірки, пов’язаної з призначенням на посади співробітників розвідувальних органів; підрозділу власної безпеки СЗРУ - за результатами проведення заходів із забезпечення власної безпеки СЗРУ; державних, іноземних, міжнародних установ, організацій, їх офіційних представництв; поданий військовослужбовцем рапорт із доданими до них документами).

Клопотання щодо прийняття рішення про звільнення військовослужбовця кадрового складу з військової служби в місячний строк із дня отримання підрозділом, в якому військовослужбовець проходить службу, подає в порядку підпорядкованості керівник (начальник) підрозділу, в підпорядкуванні якого військовослужбовець проходить військову службу, в формі рапорту на ім’я керівника (начальника), зазначеного в пункті 1 цього розділу, попередньо опрацьованого підрозділом власної безпеки СЗРУ та УК або підрозділом персоналу.

Інформація, що стала підставою для підготовки матеріалів до звільнення, зазначається в поданні до звільнення з військової служби.

17. Підставою для звільнення з військової служби військовослужбовця кадрового складу в разі вчинення ним дії, що спрямована на порушення обмеження, передбаченого пунктом 3 частини другої статті 31 Закону України «Про розвідку», або спричинення ним порушення такого обмеження є документальне підтвердження вчинення військовослужбовцем такої дії (результати проведеного службового розслідування, яким установлено факт вчинення військовослужбовцем дії, спрямованої на порушення такого обмеження, або спричинення ним порушення такого обмеження; письмове повідомлення підрозділу власної безпеки СЗРУ - за результатами проведення заходів із забезпечення власної безпеки СЗРУ; державних, іноземних, міжнародних установ, організацій, їх офіційних представництв; поданий військовослужбовцем рапорт із доданими до них документальними підтвердженнями вчинення військовослужбовцем дії, що спрямована на порушення таких обмежень або спричинення їх.

Клопотання щодо прийняття рішення про звільнення військовослужбовця кадрового складу з військової служби з такої підстави в місячний строк із дня отримання підрозділом, в якому військовослужбовець проходить службу, подає в порядку підпорядкованості керівник (начальник) підрозділу, в підпорядкуванні якого військовослужбовець проходить військову службу, у формі рапорту на ім’я керівника (начальника), зазначеного в пункті 1 цього розділу, попередньо опрацьованого підрозділом власної безпеки СЗРУ та УК або підрозділом персоналу.

Інформація, що стала підставою для підготовки матеріалів до звільнення, зазначається в поданні до звільнення з військової служби.

18. Підставами для звільнення з військової служби військовослужбовця кадрового складу в разі виявлення однієї з підстав, зазначених у пунктах 1, 9 частини другої статті 31 Закону України «Про розвідку», є:

рішення суду стосовно військовослужбовця, який визнаний або визнавався недієздатною особою, цивільна дієздатність якого обмежена або була раніше обмежена;

висновок (постанова) ВЛК за результатами медичного огляду військовослужбовця про наявність у нього захворювання, зазначеного в Переліку захворювань, що перешкоджають проходженню служби (роботі) в Службі зовнішньої розвідки України, затвердженому наказом Служби зовнішньої розвідки України, Міністерства охорони здоров’я України від 07 травня 2021 року № 215/893, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 19 травня 2021 року за № 658/36280.

Клопотання щодо прийняття рішення про звільнення військовослужбовця кадрового складу з військової служби в місячний строк із дня отримання підрозділом, в якому військовослужбовець проходить службу, висновку (постанови) ВЛК за результатами медичного огляду військовослужбовця подає в порядку підпорядкованості керівник (начальник) підрозділу, в підпорядкуванні якого військовослужбовець проходить військову службу, у формі рапорту на ім’я керівника (начальника), зазначеного в пункті 1 цього розділу.

19. Підставою для звільнення з військової служби військовослужбовця кадрового складу в разі виявлення однієї з підстав, зазначених у пунктах 4-7, 10 частини другої статті 31 Закону України «Про розвідку» є документальне підтвердження державних органів, закладів, установ або їх підрозділів, керівників (начальників) підрозділів СЗРУ чи рапорт військовослужбовця кадрового складу про наявність обставин, які можуть бути підставою для звільнення його з військової служби.

Клопотання щодо прийняття рішення про звільнення військовослужбовця кадрового складу з військової служби в місячний строк із дня отримання підрозділом, в якому військовослужбовець проходить службу, відповідного документального підтвердження подає в порядку підпорядкованості керівник (начальник) підрозділу, в підпорядкуванні якого військовослужбовець проходить військову службу, у формі рапорту на ім’я керівника (начальника), зазначеного в пункті 1 цього розділу, попередньо опрацьованого УК або підрозділом персоналу.

20. Військовослужбовці кадрового складу, засуджені за вчинення необережних злочинів, яким за вироком суду призначене покарання, не пов’язане з позбавленням чи обмеженням волі, або ті з них, яких звільнено від відбування покарання з випробуванням, можуть бути залишені на військовій службі на їхнє прохання за рішенням Голови СЗРУ.

Клопотання щодо прийняття рішення про звільнення військовослужбовця кадрового складу з військової служби або залишення його на військовій службі в місячний строк із дня отримання підрозділом, в якому військовослужбовець проходить службу, документальних підтверджень подає в порядку підпорядкованості керівник (начальник) підрозділу, в підпорядкуванні якого військовослужбовець проходить військову службу, у формі рапорту на ім’я Голови СЗРУ, попередньо опрацьованого УК або підрозділом персоналу та підрозділом власної безпеки СЗРУ. При цьому враховується потреба в таких фахівцях, їхні ділові, професійні, особисті якості, ставлення до виконання обов’язків військової служби, придатність до неї за станом здоров’я, наявність у військовослужбовця державних нагород і відомчих заохочувальних відзнак.

Положення цього пункту не застосовуються до військовослужбовців кадрового складу, які мають непогашену або незняту судимість за вчинення злочину, крім реабілітованих.

21. У разі звільнення військовослужбовця, стосовно якого здійснюється кримінальне провадження, з військової служби до закриття кримінального провадження чи постановлення вироку суду керівник (начальник) підрозділу, в якому проходить службу такий військовослужбовець, організовує надсилання повідомлення про таке звільнення до відповідного органу досудового розслідування чи суду.

22. За ініціативою військовослужбовців (пункт 2 цього розділу) вони, з дотриманням вимог законодавства, звільняються з військової служби з таких підстав:

1) за станом здоров’я - на підставі висновку (постанови ВЛК);

2) за власним бажанням;

3) за згодою сторін;

4) через сімейні обставини або з інших поважних причин;

5) у зв’язку із систематичним невиконанням умов контракту командуванням;

6) у зв’язку із закінченням особливого періоду або оголошенням демобілізації та небажанням продовжувати військову службу за новим контрактом військовослужбовцем, який проходив військову службу за контрактом, укладеним на умовах, передбачених абзацом другим частини третьої статті 23 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу»;

7) у зв’язку з настанням особливого періоду та небажанням продовжувати військову службу військовослужбовцем-жінкою, яка має дитину (дітей) віком до 18 років;

8) у зв’язку з тим, що військовослужбовці, які уклали контракт на строк до закінчення особливого періоду або до оголошення рішення про демобілізацію та вислужили не менше 24 місяців військової служби за контрактом, не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду;

9) у зв’язку з тим, що військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, дію якого продовжено понад установлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та які вислужили не менше 18 місяців із дати продовження дії контракту, не висловили бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду.

В інших випадках звільнення з військової служби подання військовослужбовцями рапортів, передбачених пунктом 2 цього розділу, не є обов’язковим.

23. Військовослужбовці перед поданням до звільнення з військової служби направляються для визначення ступеня придатності до військової служби за станом здоров’я на огляд до ВЛК, висновки якої враховуються під час визначення підстави звільнення, крім військовослужбовців, які подаються до звільнення за віком у відставку.

Військовослужбовці зобов’язані прибути до ВЛК протягом 3 робочих днів після отримання ними направлення на медичний огляд без урахування строку їхньої тимчасової непрацездатності.

На медичний огляд не направляються військовослужбовці, які звільняються:

через службову невідповідність;

у зв’язку із систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем;

у зв’язку з набранням законної сили судовим рішенням, яким військовослужбовця притягнуто до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення та накладено стягнення у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, що пов’язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування;

у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у вигляді позбавлення волі, обмеження волі, позбавлення військового звання чи позбавлення права займати певні посади;

у зв’язку зі встановленням за результатами спеціальної перевірки відомостей, які не відповідають встановленим законодавством вимогам для заняття посади;

у зв’язку із застосуванням заборони, передбаченої частинами третьою або четвертою статті 1 Закону України «Про очищення влади»;

у зв’язку з припиненням громадянства України;

у зв’язку з набранням законної сили судовим рішенням про визнання активів військовослужбовця чи активів, набутих за його дорученням іншими особами або в інших передбачених статтею 290 Цивільного процесуального кодексу України випадках, необґрунтованими та їх стягнення в дохід держави;

через сімейні обставини або з інших поважних причин;

за згодою сторін;

у разі відмови військовослужбовця від оформлення або переоформлення допуску до державної таємниці, якщо для виконання ним службових обов’язків потрібен такий допуск;

у разі вчинення військовослужбовцем дії, що спрямована на порушення обмежень, передбачених пунктами 2, 3 частини другої статті 31 Закону України «Про розвідку», або спричинила їх;

у разі виявлення однієї з підстав, передбачених пунктами 4-8, 10 частини другої статті 31 Закону України «Про розвідку».

На огляд до ВЛК також не направляються військовослужбовці на їхнє прохання, про що вони подають рапорти в порядку підпорядкованості, та військовослужбовці, які без поважних причин своєчасно не повідомили у встановленому порядку про свій намір укласти новий контракт про проходження військової служби в строк, визначений в пункті 4 розділу II цієї Інструкції, і підлягають звільненню з військової служби у зв’язку із закінченням строку контракту без подання ними рапортів (пункт 5 розділу II цієї Інструкції).

24. Подання до звільнення з військової служби військовослужбовців здійснюється з однієї з підстав, передбачених статтею 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» та статтею 36 Закону України «Про розвідку».

25. У поданні до звільнення з військової служби військовослужбовця зазначається про право носіння військової форми одягу з урахуванням вимог пункту 79 Положення, а також пропозиції щодо його заохочення (відзначення).

Пропозиції щодо заохочення (відзначення) військовослужбовця відомчою заохочувальною відзнакою СЗРУ подаються в порядку, визначеному Положенням про відомчі заохочувальні відзнаки Служби зовнішньої розвідки України, затвердженим наказом СЗРУ від 05 лютого 2013 року № 30, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 18 лютого 2013 року за № 281/22813.

26. Накази про звільнення військовослужбовців готують УК або підрозділи персоналу після отримання відповідних документів (у тому числі обхідних аркушів, актів приймання і здавання посади (за наявності)) та оголошують безпосередні або прямі начальники.

27. Після видання наказів про звільнення військовослужбовців із військової служби підстави звільнення зміні не підлягають, якщо під час звільнення не допущено порушень чинного законодавства і не виявлено нових обставин, пов’язаних зі звільненням.

28. Військовослужбовці, звільнені з військової служби, виключаються зі списків особового складу наказом керівника (начальника), зазначеного в пункті 1 цього розділу, з урахуванням часу, необхідного для здавання посади, зазначеного в пункті 10 розділу I цієї Інструкції.

Виключення зі списків особового складу звільнених із військової служби військовослужбовців, які під час звільнення перебувають у щорічних основних або щорічних додаткових відпустках чи на лікуванні (стаціонарному, амбулаторному) в закладах охорони здоров’я та у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою або для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) в межах строків, передбачених пунктом 72 Положення з урахуванням пункту 20 розділу VI цієї Інструкції, здійснюється після закінчення відпусток або лікування з урахуванням часу, необхідного для здавання посади, зазначеного в пункті 6 розділу I цієї Інструкції.

У разі визнання військовослужбовців непридатними до військової служби в мирний час або непридатними до військової служби з виключенням із військового обліку вони можуть бути звільнені з військової служби до виписки із закладу охорони здоров’я.

29. На військовослужбовців, звільнених із військової служби в запас СЗРУ, УК або підрозділ персоналу оформлює приписи, в яких зазначаються військове звання, прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності) звільненої особи, особистий номер (за наявності), номер та дата наказу про звільнення в запас і виключення із списків особового складу та дата вибуття до відповідного підрозділу СЗРУ, на який покладено ведення військового обліку, для взяття на військовий облік. Зазначені приписи підписують керівник (начальник) УК або підрозділу персоналу чи їхні заступники, а реєструє та видає співробітник УК або підрозділу персоналу військовослужбовцям, звільненим з військової служби в запас СЗРУ, під їхній особистий підпис у відповідному журналі обліку.

Витяги з наказів про звільнення військовослужбовців у семиденний строк після видання наказів режимно-секретні органи (підрозділи) СЗРУ надсилають на адресу підрозділу СЗРУ, на який покладено ведення військового обліку, згідно зі списком розсилання, складеним УК або підрозділом персоналу.

30. Військовослужбовцям, звільненим із військової служби в запас Збройних Сил України, УК або підрозділ персоналу видає довідки за формою, визначеною в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, які оформлює, реєструє та видає співробітник УК або підрозділу персоналу під особистий підпис військовослужбовців у відповідному журналі обліку.

Витяги з наказів про звільнення військовослужбовців у семиденний строк після видання наказів режимно-секретні органи (підрозділи) СЗРУ надсилають відповідним районним (міським) територіальним центрам комплектування та соціальної підтримки згідно зі списком розсилання, складеним УК або підрозділом персоналу.

31. Звільнені з військової служби особи зобов’язані в строк, установлений статтею 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», прибути до відповідного підрозділу СЗРУ або до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання для взяття на військовий облік.

32. Виключення зі списків особового складу СЗРУ військовослужбовців, які загинули (померли) або у встановленому порядку визнані безвісно відсутніми чи оголошені померлими (пункт 75 Положення), здійснюється наказами по особовому складу керівників (начальників), зазначених у пункті 1 цього.

VIII. Особливості проходження військової служби військовослужбовцями, відрядженими до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних або комунальних закладів освіти

1. Для виконання завдань в інтересах оборони та безпеки держави, з метою заміщення посад, зазначених у переліку посад, що заміщуються військовослужбовцями в державних органах, підприємствах, установах, організаціях, державних або комунальних закладах освіти, який затверджує Президент України, їхні керівники (начальники) надсилають до СЗРУ письмовий запит про основні характеристики зазначених посад і професійні, освітні та кваліфікаційні вимоги, яким повинні відповідати військовослужбовці для заняття таких посад.

На підставі письмового запиту, за рішенням Голови СЗРУ УК у взаємодії з керівниками (начальниками) структурних підрозділів та підрозділом власної безпеки СЗРУ здійснює добір військовослужбовців для відрядження до державних органів, підприємств, установ, організацій, державних або комунальних закладів освіти (далі - державні органи). Про результати добору керівник (начальник) УК доповідає Голові СЗРУ рапортом (службовою запискою).

2. Відрядження військовослужбовця (крім військовослужбовця військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період) до державних органів (пункт 80 Положення) здійснюється за його попередньою згодою на таке відрядження, яка викладається в рапорті, поданому в порядку підпорядкованості.

Рішення про відрядження військовослужбовця приймає Голова СЗРУ.

Відрядження оформлюється наказом Голови СЗРУ по особовому складу на підставі письмового запиту керівників (начальників), зазначених у пункті 1 цього розділу, та рапорту військовослужбовця.

3. Накази про відрядження військовослужбовців до державних органів готує УК після отримання відповідних документів.

4. Після видання наказу Голови СЗРУ про відрядження військовослужбовця до державного органу, до цього державного органу надсилаються письмове повідомлення про відрядження військовослужбовця та довідка, в якій зазначаються біографічні дані військовослужбовця й періоди його трудової діяльності (військової служби), а відрядженому військовослужбовцю УК, фінансові та господарські підрозділи видають (за необхідності) довідки (атестати) про вислугу років, грошове та інші види забезпечення, перебування на квартирному обліку тощо.

Про призначення (переміщення) на посаду в державному органі військовослужбовець у десятиденний строк від дня видання наказу (розпорядження) державного органу про його призначення (переміщення) зобов’язаний письмово повідомити УК з наданням копії (витягу) з відповідного наказу (розпорядження).

5. Військовослужбовець, відряджений до державного органу, звільняється із займаної посади в СЗРУ.

6. У разі закінчення дії контракту військовослужбовців, відряджених до державних органів, їхню військову службу може бути продовжено за новим контрактом, укладеним між ними та керівниками (начальниками), зазначеними в пункті 1 розділу II цієї Інструкції.

Відряджені до державних органів військовослужбовці, строк контракту яких закінчується в період виконання ними зазначених завдань, за три місяці до закінчення строку контракту подають керівникам державних органів заяви (рапорти) про укладення нових контрактів про проходження військової служби.

Керівники державних органів розглядають заяви (рапорти) військовослужбовців і не пізніше ніж за два місяці до закінчення строку дії контракту надсилають їх разом зі своїми пропозиціями та двома примірниками контракту до СЗРУ.

7. Клопотання про залишення на військовій службі понад граничний вік військовослужбовців, відряджених до державних органів, порушують керівники цих державних органів, а остаточне рішення приймає Голова СЗРУ з урахуванням пункту 7 Положення та дотриманням вимог підпунктів 4-8 розділу II цієї Інструкції.

Відряджені військовослужбовці, які досягли граничного віку перебування на військовій службі та стосовно яких не прийнято рішення про залишення на військовій службі понад граничний вік, відкликаються з відповідного державного органу і підлягають звільненню у встановленому порядку. Про таке рішення Голова СЗРУ повідомляє керівника відповідного державного органу.

8. За погодженням із Головою СЗРУ керівник державного органу звільняє з посад відряджених військовослужбовців та направляє їх у розпорядження Голови СЗРУ:

після виконання завдань в інтересах оборони та безпеки держави;

за зверненням військовослужбовця;

у разі невиконання військовослужбовцем обов’язків за займаною посадою.

9. У разі прийняття Головою СЗРУ або керівником відповідного державного органу рішення про закінчення військовослужбовцем відрядження (звільнення з посади (роботи)) в державному органі військовослужбовець звільняється із займаної посади (роботи) наказом (розпорядженням) відповідного державного органу та в місячний строк направляється в розпорядження Голови СЗРУ з поданням на нього службової характеристики та копії (витягу) з наказу (розпорядження) про звільнення з посади (роботи).

До зазначеного строку не включається час перебування військовослужбовця у відпустці, відрядженні, на лікуванні чи під вартою.

10. Після повернення до СЗРУ військовослужбовці призначаються на посади з урахуванням їхньої фахової підготовки за основною чи спорідненою спеціальністю, досвіду та напряму роботи, результатів попередньої діяльності, стану здоров’я, але не нижчі за ті, з яких вони відряджалися.

У разі відсутності таких посад та неможливості звільнення з військової служби з дня звільнення з посади (роботи) в державному органі, зазначені військовослужбовці наказом Голови СЗРУ зараховуються в розпорядження відповідних начальників (підпункт 3 пункту 48 Положення).

11. У разі потреби відряджені військовослужбовці в будь-який час можуть бути відкликані з відповідного державного органу за рішенням Голови СЗРУ з наданням (за необхідності) відповідної заміни. Про таке відкликання повідомляється керівник державного органу.

12. Нагородження відряджених військовослужбовців державними нагородами та відомчими заохочувальними відзнаками СЗРУ здійснюється на загальних підставах за поданням керівників державних органів, а в разі потреби - за спільним поданням керівника державного органу та Голови СЗРУ.

IX. Виконання військового обов’язку в запасі

1. Виконання військового обов’язку в запасі здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», розділу IX Положення та інших нормативно-правових актів з питань виконання військового обов’язку.

2. Проведення навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів (далі - збори) з військовозобов’язаними здійснюється для збереження та вдосконалення військовозобов’язаними необхідних знань, навичок і умінь, їх підготовки, перепідготовки або перевірки рівня підготовки до виконання обов’язків військової служби в особливий період.

Час, строки і порядок проведення зборів із військовозобов’язаними встановлює Голова СЗРУ.

3. Порядок проходження військовозобов’язаними зборів визначається Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» та іншими нормативно-правовими актами з цих питань.

4. Порядок присвоєння військовозобов’язаним військових звань під час виконання військового обов’язку в запасі, організації військового обліку визначається законодавством.

5. Відбір військовозобов’язаних для прийняття на військову службу до СЗРУ здійснюють структурні підрозділи у взаємодії з підрозділом СЗРУ, на який покладено ведення військового обліку, УК та підрозділами персоналу.

Про результати такого відбору керівники (начальники) структурних підрозділів або їхні заступники письмово повідомляють підрозділ СЗРУ, на який покладено ведення військового обліку.

6. Підставою для вручення підрозділом СЗРУ, на який покладено ведення військового обліку, припису військовозобов’язаному і направлення його особової справи до УК або підрозділу персоналу є витяг із наказу керівників (начальників), зазначених у пункті 1 розділу II цієї Інструкції, про прийняття військовозобов’язаного на військову службу.

X. Особливості проходження військової служби та виконання військового обов’язку в запасі в особливий період

1. Організація роботи з військовослужбовцями, присвоєння їм військових звань, призначення на посади, атестування, надання відпусток та звільнення з військової служби в особливий період здійснюється відповідно до вимог, визначених розділом X Положення та іншими нормативно-правовими актами з питань проходження військової служби, прийнятими на особливий період.

2. Якщо в умовах особливого періоду під час дії воєнного стану неможливо оформити подання, передбачені пунктом 3 розділу I цієї Інструкції, на військовослужбовців, які подаються до присвоєння чергового військового звання в порядку заохочення, призначення на посади (крім посад, призначення на які та звільнення з яких належать до повноважень Президента України) або звільнення з військової служби, оформлюються клопотання заступників Голови СЗРУ відповідно до розподілу службових обов’язків або керівників (начальників) структурних підрозділів (підрозділів) у формі рапорту, службової записки, списку чи донесення.

Зазначені клопотання подаються на ім’я керівників (начальників), яким надано відповідні права Положенням, цією Інструкцією та відповідними наказами Голови СЗРУ.

3. В особливий період (крім періодів з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації) атестування військовослужбовців може бути проведено:

не пізніше ніж за 3 місяці до закінчення строку контракту;

під час вирішення питання звільнення військовослужбовця з військової служби через службову невідповідність.

4. В особливий період з моменту оголошення мобілізації - протягом строку її проведення, який визначається рішенням Президента України, та з моменту введення воєнного стану - до оголошення демобілізації атестування військовослужбовців не проводиться.

Начальник Управління кадрів
Служби зовнішньої розвідки
України





М. Гак


Додаток 1
до Інструкції
про застосування окремих норм
Положення про проходження
військової служби військовослужбовцями
Служби зовнішньої розвідки України
(пункт 3 розділу I)

ПОДАННЯ
до призначення на посаду


Додаток 2
до Інструкції
про застосування окремих норм
Положення про проходження
військової служби військовослужбовцями
Служби зовнішньої розвідки України
(пункт 3 розділу I)

ПОДАННЯ
до присвоєння чергового військового звання


Додаток 3
до Інструкції
про застосування окремих норм
Положення про проходження
військової служби військовослужбовцями
Служби зовнішньої розвідки України
(пункт 3 розділу I)

ПОДАННЯ
до звільнення з військової служби


Додаток 4
до Інструкції
про застосування окремих норм
Положення про проходження
військової служби військовослужбовцями
Служби зовнішньої розвідки України
(пункт 7 розділу I)

СПИСОК
військовослужбовців, які досягли та у 20___ році досягають граничного віку перебування на військовій службі



Додаток 5
до Інструкції
про застосування окремих норм
Положення про проходження
військової служби військовослужбовцями
Служби зовнішньої розвідки України
(пункт 7 розділу I)

СПИСОК
військовослужбовців для залишення на військовій службі понад граничний вік


Додаток 6
до Інструкції
про застосування окремих норм
Положення про проходження
військової служби військовослужбовцями
Служби зовнішньої розвідки України
(пункт 7 розділу I)

ПЛАН
звільнення військовослужбовців, які досягають граничного віку перебування на військовій службі


Додаток 7
до Інструкції
про застосування окремих норм
Положення про проходження
військової служби військовослужбовцями
Служби зовнішньої розвідки України
(пункт 1 розділу III)

СПИСОК
військовослужбовців до присвоєння чергових військових звань


Додаток 8
до Інструкції
про застосування окремих норм
Положення про проходження
військової служби військовослужбовцями
Служби зовнішньої розвідки України
(пункт 21 розділу IV)

КАДРОВИЙ РЕЗЕРВ
для просування по службі



Додаток 9
до Інструкції
про застосування окремих норм
Положення про проходження
військової служби військовослужбовцями
Служби зовнішньої розвідки України
(пункт 3 розділу V)

СХЕМА
атестування військовослужбовців СЗРУ


Додаток 10
до Інструкції
про застосування окремих норм
Положення про проходження
військової служби військовослужбовцями
Служби зовнішньої розвідки України
(пункт 9 розділу V)

АТЕСТАЦІЯ


Додаток 11
до Інструкції
про застосування окремих норм
Положення про проходження
військової служби військовослужбовцями
Служби зовнішньої розвідки України
(пункт 21 розділу V)

ПРОТОКОЛ


Додаток 12
до Інструкції
про застосування окремих норм
Положення про проходження
військової служби військовослужбовцями
Служби зовнішньої розвідки України
(пункт 3 розділу VII)

РОЗРАХУНОК
вислуги років (страхового стажу) військовослужбовця СЗРУ на пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»

  • Друкувати
  • PDF
  • DOCX
  • Копіювати скопійовано
  • Надіслати
  • Шукати у документі
  • Зміст

Навчальні відео: Як користуватись системою

скопійовано Копіювати
Шукати у розділу
Шукати у документі

Пошук по тексту

Знайдено: